RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

8-latka nawiązała łączność ze stacją kosmiczną. Porozmawiała z dowódcą

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (fot. NASA via Getty Images)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (fot. NASA via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Witam na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – powiedział Kjell Lingren, dowódca lotu SpaceX Crew-4, gdy usłyszał w słuchawkach niespodziewane wezwanie. Niespodziewane, bo wywołała go 8-letnia Isabelle Payne z Kentu w Anglii, której udało się połączyć z ISS za pomocą radiostacji taty.

Nosferatu budzi powszechny niepokój. „Coraz lepiej czuje się w Niemczech”

Za sprawą rozwoju turystyki i zmian klimatu w Niemczech pojawiają się nieznane tu wcześniej gatunki roślin i zwierząt, a wśród nich: pająk zwany...

zobacz więcej

Dziewczynka przedstawiła się i powiedziała, ile ma lat, a Kjell Lingren podziękował młodej entuzjastce kosmosu za wywołanie. – Dziękuję, leć bezpiecznie – powiedziała Isabella, a potem się rozłączyli. Cała rozmowa trwała 45 sekund. Jej zapis udostępnił w sieci Matt Payne, tata dziewczynki, aby mógł ją usłyszeć cały świat. Ta wymiana uprzejmości była możliwa dzięki jego hobby. Matt jest krótkofalowcem i za pomocą amatorskiej radiostacji rozmawia z ludźmi na całym świecie. Jednak połączenie, które nawiązała z jego pomocą Isabelle, było wyjątkowe.


To wymagało trochę wiedzy, ale przede wszystkim szczęścia. Musi zaistnieć bardzo specyficzny zbieg wielu okoliczności, aby rzeczywiście było można porozmawiać z astronautą na pokładzie ISS. Tym razem wszystko poskładało się idealnie – odpowiedział Matt Payne na Twitterze na pytanie, w jaki sposób jego radiostacja połączyła się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Jak wyjaśnił, wiedział, że ISS ma na pokładzie amatorską radiostację i że niekiedy w wolnym czasie zagadują radioamatorów na Ziemi. – Słyszałem, że Lindgren używa radia, więc przez kilka tygodni prowadziliśmy nasłuch... Aż w końcu go złapałem – wyjawił tata Isabelle.


Sama Isabella w rozmowie z CNN z rozbrajającą szczerością przyznała, że tuż przed kluczowym momentem zasnęła, ale tata ją obudził i podał mikrofon. Moment, gdy nawiązała kontakt z ISS i zaczęła rozmawiać z Kjellem Lingrenem, będzie pamiętać do końca życia. – Jego głos natychmiast zmienił się z normalnego na radosny. Słychać było, że się uśmiecha. Byłam taka przejęta, kiedy go usłyszałam. Myślałam, że to sen – wspominała w CNN.

Ich mocz ma zapach popcornu. W Łodzi przyszły na świat trzy binturongi

W łódzkim zoo przyszły na świat trzy binturongi, zwane też kotoniedźwiedziami. Zwierzęta czują się dobrze. Mama Amalka i taka Mai świetnie się nimi...

zobacz więcej

Matt Payne licencję na amatorską radiostację ma od 22 lat. Już wcześniej udawało mu się nawiązywać kontakt z astronautami. Jak tłumaczy, takie rozmowy zawsze są krótkie – podaje się swój znak wywoławczy (jest przydzielany każdej osobie z licencją przez oficjalne agencje), imię i nazwisko, a potem dziękuje i mówi do widzenia. – Oni są na niebie nad nami tylko przez 10-15 minut, więc chcemy, żeby jak najwięcej ludzi mogło się z nimi połączyć – tłumaczy Matt.


Swoją pasją zaraził córkę. Wcześniej jednak Isabelle zaczęła interesować się kosmosem. Jak twierdzi jej tata, oglądała z nim wszystkie starty rakiet, spacery w kosmosie i inne wydarzenia na ISS. W tweecie, w którym Matt podziękował Lingrenowi za rozmowę z córką, napisał: „23 kwietnia 2016 r. dwulatka siedziała na moich kolanach i obserwowała, jak uczniowie szkoły Wellesley House rozmawiają z @astro_timpeake (Timothy Peake). Pomagałem organizować to wydarzenie. Dzisiaj dostała swoją szansę. Dziękuję bardzo @astro_kjell, zmieniłeś jej świat”.

Astronauta nie pozostał dłużny. „Miałem dużo zabawy, używając na @Space_Station amatorskiej radiostacji #ARISS #NA1SS, aby rozmawiać z krótkofalowcami na całym świecie. Nawet (nieoficjalnie) łączyłem się ze wszystkimi kontynentami! Ale ta rozmowa była najlepsza. Dzięki Izabelo i @m0lmk!” – odpowiedział na Twitterze Kjell Lingren.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej