RAPORT

Pogarda

Scholz obiecuje Ukrainie broń i zwołuje konferencję ws. jej odbudowy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał w poniedziałek Ukrainie partię nowoczesnego uzbrojenia i wsparcie w budowie własnej obrony powietrznej - podała agencja Ukrinform. Scholz deklarację tę złożył podczas przemówienia na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Zaskakujące informacje o Szojgu. Minister Putina jest na wylocie?

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, został odsunięty na bok. Teraz to dowódcy operacyjni bezpośrednio informują Władimira Putina o przebiegu...

zobacz więcej

Szef niemieckiego rządu powiedział, że „w najbliższych tygodniach i miesiącach Ukraina otrzyma (z Niemiec) nową, bardzo nowoczesną broń: sprzęt obrony powietrznej, systemy radarowe, drony rozpoznawcze itp”.

 

Według niego wartość najnowszego pakietu pomocy wojskowej z Niemiec przekracza 600 mln euro.


Scholz: Uzbrojenie trafi w ciągu najbliższy tygodni


Według Scholza partnerzy Ukrainy powinni opracować system skoordynowanego działania na rzecz pomocy Kijowowi, a idea ta jest już propagowana przez Niemcy i Holandię wśród państw europejskich.


– Na przykład Niemcy mogłyby priorytetowo potraktować wsparcie rozwoju obrony przeciwlotniczej i artylerii sił zbrojnych Ukrainy. Musimy szybko opracować taki system skoordynowanego wsparcia, aby był niezawodny i co najważniejsze, działał tak długo, jak to będzie konieczne – powiedział kanclerz.

Międzynarodowa misja w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy – poinformował szef...

zobacz więcej


– Putin nie może pogodzić się ze zjednoczoną Europą, to nie pasuje do jego świata – mówił Scholz. 


– Tym ważniejsze jest zapewnienie Ukrainie wsparcia gospodarczego, finansowego, politycznego, humanitarnego i wojskowego. Będziemy kontynuować to wsparcie, rzetelnie i tak długo, jak będzie to potrzebne – uzupełnił


Jednocześnie zaznaczył, że odbudowa zniszczonej Ukrainy będzie „zadaniem na pokolenia” i wymaga znacznych wysiłków międzynarodowych oraz „inteligentnej strategii”. Poinformował, że kwestia ta zostanie omówiona na konferencji eksperckiej 25 października, na którą Scholz wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zaprosi Ukrainę i jej partnerów z całego świata do Berlina.


– Dziś znów na porządku dziennym jest pytanie: gdzie w przyszłości przebiegać będzie linia podziału między wolną Europą a neoimperialistyczną autokracją - powiedział Scholz. 


– Rosja Putina chce użyć przemocy, aby wytyczyć nowe granice - to coś, czego ludzie w Europie nie chcą ponownie doświadczyć. Brutalny atak na Ukrainę to atak na europejski porządek bezpieczeństwa – uzupełnił.


– Sprzeciwiamy się temu z całą determinacją (...) Nie akceptujemy rosyjskiego ataku na pokój w Europie – podkreślił kanclerz Niemiec i dodał, że Europejczycy nie chcą cofać się do XIX czy XX wieku „z agresywnymi wojnami i totalitarnymi ekscesami”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej