RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Błaszczak: Nie czekamy na to, czy Niemcy w końcu zdecydują się nam przekazać 20 czołgów

Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy w końcu zdecydują się nam przekazać 20 czołgów Leopard, czy nie. Wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny – zaznaczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do modernizacji Wojska Polskiego.

Ile osób zgłosiło się do wojska? Błaszczak podał najnowsze dane

Nie dopuścimy do tego, żeby chociażby skrawek polskiej ziemi był okupowany przez Rosję; chcemy i potrafimy bronić naszej ojczyzny – mówił...

zobacz więcej

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Radiem Lublin odniósł się do wojny na Ukrainie. 

 

„Jesteśmy pod wrażeniem”  

 

– Jesteśmy pod wrażeniem postawy Ukraińców. Rzeczywiście bronią swojej niepodległości – powiedział. – Nam zależy na tym, żebyśmy sąsiadowali z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją, więc dlatego wspieramy Ukrainę – podkreślił wicepremier. 

 

Dodał, że aby „odstraszyć Rosję od planów odbudowy imperium, zbroimy Wojsko Polskie, rozwijamy liczebnie WP i również zacieśniamy relacje w ramach NATO”. W tym kontekście przypomniał, że od 2015 roku, polski rząd buduje silne Wojsko Polskie. 


Część rosyjskich wojskowych zaczęła wyjeżdżać z Krymu

Trudno jeszcze mówić o ewakuacji rosyjskich wojskowych z okupowanego Krymu, ale widzimy, że po ostatnich atakach ukraińskich wojsk najeźdźcy...

zobacz więcej

– Jestem przekonany, że to będzie skutkowało tym, że agresor na nas nie napadnie, dlatego że będziemy silni, mocno osadzeni w relacjach sojuszniczych NATO–wskich i dlatego, że polskie społeczeństwo, polski naród świadomy tych wyzwań, będzie stał murem za polskim mundurem – wyraził nadzieję Błaszczak. 

 

Nawiązał również do umów na dostawy czołgów i armatohaubic z Korei Południowej czy amerykańskich czołgów Abrams dla polskiej armii. W tym kontekście poruszył też kwestię czołgów Leopard, które Polska miała otrzymać od Niemców w zamian za przekazanie maszyn T–72 Ukrainie. 

 

„Wsparcie ma charakter symboliczny”   

 

– Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy – myślę tu głównie o Niemcach – zdecydują się w końcu nam przekazać te 20 czołgów Leopard, czy nie. Mówię to z przekąsem dlatego, że wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny – powiedział Błaszczak. 

Czołgi i armatohaubice z Korei z perspektywą produkcji w Polsce

Dostawy blisko 400 czołgów i samobieżnych armatohaubic produkcji południowokoreańskiej to według planów MON pierwszy etap zakupów broni pancernej i...

zobacz więcej

Odnosząc się do umowy z PZL Świdnik na dostarczenie śmigłowców AW–149 dla polskiej armii zaznaczył, że zależy mu też na wykorzystywaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego. – PZL Świdnik to są bardzo dobre zakłady z tradycjami; to są świetni ludzie, którzy potrafią budować wspaniałe śmigłowce. Dlatego zamówiliśmy 32 śmigłowce AW–149 w Świdniku. Pierwsze egzemplarze w przyszłym roku trafią do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – poinformował wicepremier. 

 

„Sokoły będą modernizowane” 

 

Zapytany o modernizację śmigłowców W–3 Sokół, na którą liczy PZL–Świdnik, odpowiedział, że „Sokoły będą modernizowane; to też jest element naszej umowy”.  

 

– Z tym, że mamy świadomość, że przyszłość zarówno Świdnika, jak i Wojska polskiego to nowe konstrukcje, a Sokół jest konstrukcją, która ma już swoje lata, ale oczywiście utrzymujemy te śmigłowce w służbie tak długo, jak to będzie możliwe, a zamówienie na AW–149 to szansa dla Świdnika, żeby w przyszłości również konstruował nowoczesne śmigłowce (...) i w ramach koncernu Leonardo PZL–Świdnik odgrywał znaczącą rolę – podkreślił Mariusz Błaszczak. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej