
Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy w końcu zdecydują się nam przekazać 20 czołgów Leopard, czy nie. Wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny – zaznaczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do modernizacji Wojska Polskiego.
Nie dopuścimy do tego, żeby chociażby skrawek polskiej ziemi był okupowany przez Rosję; chcemy i potrafimy bronić naszej ojczyzny – mówił...
zobacz więcej
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Radiem Lublin odniósł się do wojny na Ukrainie.
– Jesteśmy pod wrażeniem postawy Ukraińców. Rzeczywiście bronią swojej niepodległości – powiedział. – Nam zależy na tym, żebyśmy sąsiadowali z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją, więc dlatego wspieramy Ukrainę – podkreślił wicepremier.
Dodał, że aby „odstraszyć Rosję od planów odbudowy imperium, zbroimy Wojsko Polskie, rozwijamy liczebnie WP i również zacieśniamy relacje w ramach NATO”. W tym kontekście przypomniał, że od 2015 roku, polski rząd buduje silne Wojsko Polskie.
Trudno jeszcze mówić o ewakuacji rosyjskich wojskowych z okupowanego Krymu, ale widzimy, że po ostatnich atakach ukraińskich wojsk najeźdźcy...
zobacz więcej
– Jestem przekonany, że to będzie skutkowało tym, że agresor na nas nie napadnie, dlatego że będziemy silni, mocno osadzeni w relacjach sojuszniczych NATO–wskich i dlatego, że polskie społeczeństwo, polski naród świadomy tych wyzwań, będzie stał murem za polskim mundurem – wyraził nadzieję Błaszczak.
Nawiązał również do umów na dostawy czołgów i armatohaubic z Korei Południowej czy amerykańskich czołgów Abrams dla polskiej armii. W tym kontekście poruszył też kwestię czołgów Leopard, które Polska miała otrzymać od Niemców w zamian za przekazanie maszyn T–72 Ukrainie.
– Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy – myślę tu głównie o Niemcach – zdecydują się w końcu nam przekazać te 20 czołgów Leopard, czy nie. Mówię to z przekąsem dlatego, że wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny – powiedział Błaszczak.
Dostawy blisko 400 czołgów i samobieżnych armatohaubic produkcji południowokoreańskiej to według planów MON pierwszy etap zakupów broni pancernej i...
zobacz więcej
Odnosząc się do umowy z PZL Świdnik na dostarczenie śmigłowców AW–149 dla polskiej armii zaznaczył, że zależy mu też na wykorzystywaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego. – PZL Świdnik to są bardzo dobre zakłady z tradycjami; to są świetni ludzie, którzy potrafią budować wspaniałe śmigłowce. Dlatego zamówiliśmy 32 śmigłowce AW–149 w Świdniku. Pierwsze egzemplarze w przyszłym roku trafią do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – poinformował wicepremier.
Zapytany o modernizację śmigłowców W–3 Sokół, na którą liczy PZL–Świdnik, odpowiedział, że „Sokoły będą modernizowane; to też jest element naszej umowy”.
– Z tym, że mamy świadomość, że przyszłość zarówno Świdnika, jak i Wojska polskiego to nowe konstrukcje, a Sokół jest konstrukcją, która ma już swoje lata, ale oczywiście utrzymujemy te śmigłowce w służbie tak długo, jak to będzie możliwe, a zamówienie na AW–149 to szansa dla Świdnika, żeby w przyszłości również konstruował nowoczesne śmigłowce (...) i w ramach koncernu Leonardo PZL–Świdnik odgrywał znaczącą rolę – podkreślił Mariusz Błaszczak.