RAPORT

Pogarda

Szef unijnej dyplomacji przeciwny zakazowi wydawania wiz Rosjanom

Josep Borrell (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Josep Borrell (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Najnowsze

Popularne

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell jest przeciwny wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. – To nie jest dobra propozycja – powiedział w wywiadzie dla austriackiej telewizji publicznej ORF.

Fińska premier do Scholza: Rosjanie nie powinni dostawać wiz

Coraz więcej unijnych państw chce ograniczeń wizowych dla Rosjan. Przeciwni są jak zwykle Niemcy. Teraz podczas spotkania liderów państw w Norwegii...

zobacz więcej

– Nie sądzę, aby zerwanie kontaktów z rosyjską ludnością cywilną było pomocne i nie sądzę, aby ten pomysł zyskał wymaganą jednomyślność w Unii Europejskiej – stwierdził Borrell. 

  

– Myślę, że musimy zrewidować sposób, w jaki niektórzy Rosjanie otrzymują wizy. Musimy być bardziej selektywni. Ale nie jestem zwolennikiem zaprzestania wydawania wiz wszystkim Rosjanom – podkreślił szef unijnej dyplomacji. 

  

Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska. Ostry sprzeciw wyraziły Niemcy.

   

Kanclerz Olaf Scholz przekonywał ostatnio, że „to nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina”.


– Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju lub ucieczki od dyktatury w Rosji – dodawał kanclerz Niemiec. Jednak wszystkie sondaże pokazują, że większość Rosjan popiera inwazję na Ukrainę i wspiera reżim Putina.  


We wtorek o tej sprawie mają rozmawiać na nieformalnym spotkaniu w Pradze ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej