RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Belgia: Rewizje w diecezjach ws. pedofili

1
Belgijski kościół postanowił walczyć z pedofilią po skandalu z 2010 roku (fot. flickr.com/ChurchCrawler)

W Belgii przeprowadzono rewizje w trzech diecezjach. Przeszukania mają związek z śledztwem ws. nadużyć seksualnych wobec małoletnich, jakich mieli dopuszczać się tamtejsi duchowni. Działanie objęły diecezje antwerpską i hasselcką oraz siedzibę arcybiskupstwa Mechelen-Bruksela.

Przeszukania rozpoczęły się w diecezji antwerpskiej z udziałem sędziego śledczego Wima De Troya, któremu towarzyszyli śledczy policji federalnej. Rzecznik diecezji oświadczył, że śledczy skonfiskowali dokumenty i poprosili o nazwiska wielu osób.

Oczywiście zgodziliśmy się na współpracę. Zachowaliśmy kopię dokumentów, abyśmy mogli pracować – przekazał rzecznik. Dodał, że powody rewizji nie są jasne i „należałoby o nie pytać prokuraturę”.

Przypadkami popełnianych przez duchownych nadużyć w następstwie „zeznań 200 ofiar” i w ramach ponad 80 spraw z powództwa cywilnego, zajmują się prokuratury lokalne. prokuratury lokalne. Prokuratura federalna bada, czy hierarchowie nie dopuścili się zaniechania i nie reagowali, mimo że byli informowani o czynach podległych im duchownych.

Śledczy skonfiskowali akta osobowe duchownych oraz akta zawierają informacje na temat przebiegu posługi poszczególnych kapłanów.

Rzeczniczka prokuratury federalnej, Lieve Pellens poinformowała, że w przeciwieństwie do spektakularnych rewizji wiosną 2010 roku w arcybiskupstwie Mechelen-Bruksela, które wywołały protest Watykanu, tym razem „wszystko przebiegło bez problemów”.

W czerwcu 2010 funkcjonariusze policji weszli do pałacu arcybiskupiego w Mechelen pod Brukselą, gdy trwało tam posiedzenie konferencji episkopatu Belgii z udziałem nuncjusza apostolskiego. Hierarchów przetrzymywano w zamknięciu kilka godzin. Zarekwirowano im prywatne i służbowe laptopy, telefony komórkowe oraz szereg dokumentów.

Ponadto policjanci weszli do katedry św. Rumbolda wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO. Tam w krypcie dokonano wierceń w sarkofagach dwóch kardynałów, najwyraźniej podejrzewając, że ukryto w nich obciążające materiały. Rewizję przeprowadzono również w mieszkaniu byłego prymasa Belgii kardynała Godfrieda Danneelsa.

Dwa miesiące wcześniej Benedykt XVI zdymisjonował biskupa Brugii Josepha Vangheluwe, który przyznał się do seksualnego wykorzystywania swojego nieletniego siostrzeńca. Prymas Belgii abp Andre-Joseph Leonard zapowiedział, że nigdy więcej nie będzie „milczenia i zatajania” skandalu pedofilii i zapewnił, że Kościół katolicki chce „odwrócić kartę”.

Po dymisji zgłosiły się setki ofiar molestowania przez księży. Prawie 500 osób złożyło wnioski o odszkodowania w komisji powołanej przez Kościół, ale w 2010 roku została ona rozwiązana, kiedy policja zajęła jej dokumenty.

Natomiast w grudniu 2011 roku belgijska komisja parlamentarna orzekła, że ofiary molestowania seksualnego przez księży w Belgii powinny mieć możliwość domagania się od Kościoła katolickiego odszkodowań wysokości do 25 tys. euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej