RAPORT

Pogarda

Żaryn: Antypolska nagonka dowodzi słabości Łukaszenki

Najnowsze

Popularne

Ataki na polskie cmentarze, antypolska nagonka organizowana przez reżim Łukaszenki, zatrzymania i represje na Białorusi dowodzą brutalności Łukaszenki, ale jednocześnie słabości, która jest coraz bardziej widoczna - przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Ilu Rosjan wjechało do UE od początku wojny na Ukrainie? Są wyliczenia

Prawie milion obywateli Rosji wjechało legalnie do Unii Europejskiej od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę – wynika z danych Europejskiej...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych zaznaczył w czwartek na Twitterze, że Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi. Dodał, że antypolska nagonka świadczy zarówno o brutalności reżimu, jak i o słabości.


„Kolejny akt państwowego terroryzmu. Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi. Łukaszenka wie, że tworzenie wewnętrznego wroga w postaci Polaków jest dla niego bezpieczne, wygodne i pomaga utrzymać władzę” - napisał Żaryn. W kolejnym wpisie dodał, że „Łukaszenka ma jednak też świadomość, że jego pozycja na Białorusi może niedługo bardzo osłabnąć”.


„Jeśli Putinowi uda się zmusić Białoruś do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie, Łukaszenka straci poparcie armii - wpływowego środowiska, na które może liczyć” - zaznaczył.


Dodał, że „kolejne ataki na polskie cmentarze, antypolska nagonka organizowana przez reżim Łukaszenki, zatrzymania i represje na Białorusi dowodzą brutalności Łukaszenki, ale jednocześnie słabości, która jest coraz bardziej widoczna...”.

Informacje o tym, że trwa dewastacja cmentarza żołnierzy AK w Surkontach potwierdził w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak podkreślił, „reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa”. W rozmowie z PAP powiedział, że MSZ nie podjęło jeszcze decyzji, jakie kroki podejmie w tej sytuacji wobec strony białoruskiej.

Nie tylko Niemcy. Finowie przyznają rację Polsce i krajom bałtyckim odnośnie Rosji

Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym...

zobacz więcej

Informacje o zdarzeniu przekazał też w czwartek portal Glos znad Niemna. „Według uzyskanych przez nas informacji, dewastacja cmentarza przypomina zakrojoną na szeroką skalę operację specjalną. Drogi do miejsca, w którym odbywa się akt barbarzyństwa, są blokowane przez milicję. A oburzeni miejscowi mieszkańcy, próbujący zarejestrować popełnianą zbrodnię, są straszeni więzieniem.


To jest też powód, dla którego jak dotąd nie udało się zrobić zdjęcia tego dziejącego się niewyobrażalnego dla XXI wielu bestialstwa” - czytamy w portalu.


Wojskowy cmentarz w Surkontach to miejsce, gdzie pochówek znalazło 35 żołnierzy AK i ich dowódca, podpułkownik Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”. To właśnie on kierował oddziałem AK, który 21 sierpnia 1944 r. stawił czoła 32. pułkowi wojsk wewnętrznych NKWD.


W końcu lipca portal Glos znad Niemna informował, że władze białoruskie zburzyły pomnik na zbiorowym grobie żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce w obwodzie grodzieńskim.Wcześniej w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK poległych w 1944 r.; nie pozostał żaden z 22 krzyży postawionych w tym miejscu pamięci.


Po reakcji polskiego MSZ, które nazwało to działanie „aktem bestialstwa”, podważającym wzajemne zobowiązania w zakresie ochrony miejsc pamięci, białoruski resort dyplomacji odpowiedział, że w danym miejscu nie ma „zarejestrowanych miejsc pochówku”.


W związku z tą sytuacją do MSZ wezwano chargę d'affaires Białorusi, któremu przekazano ostry protest w związku ze zniszczeniem cmentarza w Mikuliszkach. Białoruskie media niezależne informowały również o przypadkach zniszczenia innych polskich miejsc upamiętnienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej