RAPORT

Pogarda

Szef MSZ Ukrainy: Dwa państwa europejskie nie przekazały nam broni

Pół roku od wybuchu wojny na Ukrainie (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Pół roku od wybuchu wojny na Ukrainie (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Tylko dwa europejskie państwa nie dostarczają broni Ukrainie w walce z rosyjskimi okupantami – poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Jak wyjaśnił, chodzi o Węgry i Austrię.

Seria eksplozji pod Kijowem. Władze apelują

W nocy doszło do kilku eksplozji w okolicach Wyszogrodu w obwodzie kijowskim – poinformował na Telegramie szef administracji tego obwodu Ołeksij...

zobacz więcej

Kułeba w wywiadzie dla ukraińskiego kanału ICTV przekazał, że dostarczanie broni Ukrainie przestało być „tematem tabu” dla zdecydowanej większości państw europejskich. Zaznaczył, że w mniejszym lub w większym stopniu pomoc wojskową wysyłają Ukrainie wszystkie europejskie kraje za wyjątkiem Austrii i Węgier. 

 

Stwierdził przy tym, że dyskusje nad dostawami broni dotyczą co najwyżej kwestii, „ile dostarczyć, jak długo powinno to trwać i gdzie jest równowaga między własnymi potrzebami obronnymi a oczekiwaniami Ukrainy”. 

 

Mówił jednak, że takie wewnętrzne polityczne dyskusje zachodnich partnerów o tym, kiedy i jaką broń przekazać, kosztują Ukrainę wiele strat na froncie. 

 

Jednocześnie szef MSZ Ukrainy zwrócił uwagę, że wiele krajów, które nigdy w nowożytnej historii nie dostarczały broni do stref konfliktów, zmieniły swoje stanowisko po rozpoczęciu inwazji, a niektóre nawet zmieniły prawo w tym celu. 

Jak długo potrwa wojna? „Liczba zabitych Rosjan może sięgnąć 200 tysięcy”

Wznawiany i zawieszany konflikt między Rosją a Ukrainą może trwać 50-80 lat, a perspektywy stabilności pojawić się mogą nie wraz z następcą...

zobacz więcej

Przypomnijmy, pod koniec lipca premier Węgier Viktor Orban powiedział, że kraje zachodnie powinny przestać zbroić Ukrainę i zamiast tego skupić się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu. 

 

Węgry od początku inwazji na Ukrainę nie chciały dostarczać Kijowowi broni i nie zgadzały się na transport pomocy wojskowej przez swoje terytorium. Budapeszt blokował też sankcje na Rosję. 

 

Z kolei Austria nie chce wysyłać broni, powołując się na swoją neutralność wynikającą z podpisanego w 1955 r. „Austriackiego traktatu państwowego”. Austria dostarczyła Ukrainie jedynie nieśmiercionośny sprzęt wojskowy i pomoc humanitarną. 

 

Jak informowały polskie władze, Polska jest na drugim miejscu – po USA – jeśli chodzi o pomoc wojskową udzielaną Ukrainie przez państwa zachodnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej