Hiszpania: zmarł Manuel Fraga Iribarne

Manuel Fraga Iribarne, hiszpański polityk, który jeszcze w czasach dyktatury gen. Franco opowiadał się za dążeniem do demokratyzacji, zmarł w wieku 89 lat (fot.Wikimedia Commons/FDV)

Manuel Fraga Iribarne, hiszpański polityk, który jeszcze w czasach dyktatury gen. Franco opowiadał się za dążeniem do demokratyzacji, zmarł w wieku 89 lat - poinformowały źródła w partii ludowej (PP), której był honorowym przewodniczącym.

Fraga zamarł wieczorem w niedzielę na serce w swoim domu w Madrycie.

Był ostatnim dużego kalibru żyjącym politykiem reżimu frankistowskiego i jednym z głównych aktorów hiszpańskiego życia politycznego w ciągu półwiecza.

Urodzony w Villalba w Galicii w 1922 roku został ministrem ds. turystyki w rządzie Franco (1962-1969), a następnie był przywódcą konserwatywnej prawicy i założycielem partii Sojusz Ludowy, która przekształciła się w Partię Ludową (PP).

Jako minister ds. turystyki Fraga starał się o otwarcie Hiszpanii na świat i ściągnięcie do kraju turystów. Dochody z turystyki stały się szybko jedną z głównych pozycji w budżecie państwa, przyczyniając się do poprawy warunków życia.

Po śmierci Franco w 1975 roku Fraga został wicepremierem Hiszpanii i ministrem spraw wewnętrznych. Był współautorem demokratycznej konstytucji uchwalonej w 1977 roku, która przypieczętował przejście kraju do demokracji. W latach 1976-86 stał na czele założonego przez siebie Sojuszu Ludowego, a następnie w latach 1980-90 Partii Ludowej (PP), w którą przekształcił się Sojusz. Na swego sukcesora na tym stanowisku wybrał Josego Marię Aznara, przyszłego szefa hiszpańskiego rządu.

W latach 1990-2005 był premierem regionu autonomicznego Galicii, zasłużonym dla rozwoju infrastruktury tego tradycyjnie biednego, zacofanego regionu Hiszpanii. Następnie był senatorem z tego regionu, aż do września 20011 roku, kiedy wycofał się z życia politycznego.

źródło:

Zobacz więcej