RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalia otwiera sezon na kasztany

W Portugalii trwa sezon kasztanowy. Najpopularniejsze są pieczone kasztany, które można obecnie kupić niemal na każdym rogu ulicy (fot.flickr.com/guymoll)

W Portugalii trwa sezon kasztanowy. Najpopularniejsze są pieczone kasztany, które można obecnie kupić niemal na każdym rogu ulicy.

Są jednak miejsca, gdzie przysmak ten przyrządza się jeszcze w tradycyjny sposób. Tak jest w miejscowości Oleiros, gdzie co roku mężczyźni spotykają się przy specjalnych metalowych koszach. Znajdują się w nich uprzednio wysuszone kasztany, z których następnie robiona jest miazga.

Proces ten przypomina tradycyjny wyrób wina, bowiem orzechy są przez panów intensywnie udeptywane. To bardzo męczące zajęcie – przekonują mężczyźni i dodają, że w całym procesie przygotowywania kasztanowej miazgi nie uczestniczą kobiety. – One nie umieją tego robić – wyjaśnia jeden z panów, a drugi filozoficznie zauważa: – Nie umieją, albo im się nie chce.

Po skończonej pracy mężczyźni pakują miazgę do lnianych worków i zanoszą ją swoim żonom. A te wyczarowują z kasztanów tradycyjne przysmaki, na przykład ciasta.

źródło:
Zobacz więcej