
Komisja Europejska ustanowiła rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. To słuszna inicjatywa – zbudowanie przyjaznego rynku pracy dla młodych Europejczyków jest wielkim wyzwaniem – szczególnie w okresie postpandemicznym, wojny u granic Unii, kryzysu inflacyjnego dotykającego cały kontynent.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło nowy projekt ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy. Projekt ten został mocno...
zobacz więcejWarto podkreślić, że sytuacja młodych pracowników w Unii Europejskiej jest dużo lepsza niż ich rówieśników z innych części globu, jednak to ta grupa społeczna jako pierwsza odczuwa efekty wszelkiego rodzaju kryzysów i perturbacji gospodarczych, tak było w 2008 r., tak było w okresie postcovidowym. Największym problemem ludzi młodych myśląc globalnie o gospodarce Unii Europejskiej jest niska jakość umów zawieranych z pracodawcami. Wg badań Eurostatu ponad 1/3 młodych pracowników UE posiada jedynie tymczasowe zatrudnienie – gdy taką formę preferowało zaledwie 3 proc. badanych. Problem niekorzystnych umów jest również największą bolączką polskiego rynku pracy wśród ludzi młodych.
Do Polski dotarła fala upałów, która w ostatnich tygodniach dała się we znaki mieszkańcom Europy Zachodniej. To doskonała wiadomość dla...
zobacz więcej
W ostatnich dniach jak bumerang wrócił temat emerytur stażowych, dzięki wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu w Koninie. Szef...
zobacz więcej
– W obszarze polityki społecznej pojawiły się dwa główne postulaty podnoszone przez młodych w kontekście Roku Młodzieży. Są to zakaz organizacji bezpłatnych praktyk i staży oraz unijny „test młodzieżowy”. W przypadku pierwszej z tych propozycji już w lutym tego roku, gdy Parlament Europejski dyskutował nad tym, jak poprawić sytuację młodych, w swoim liście do Parlamentu Europejskiego przedstawiciele Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych pisali o tym, że „praca to praca i musi być opłacana! Wykorzystywanie młodych i doświadczonych pracowników jako taniej siły roboczej w imię podnoszenia kwalifikacji było przez długi czas tolerowane, ale nie ma na to miejsca w okresie naprawy gospodarczej…”.
PE uwzględnił ten postulat i potępił praktykę organizacji bezpłatnych staży, którą uznał za formę wykorzystywania młodych pracowników i naruszania ich praw. Wezwał do zaproponowania wspólnych ram prawnych zapewniających sprawiedliwe wynagrodzenie za staże i praktyki. Niestety, na tym stanęło i nie podjęto żadnych kroków, by to wezwanie się zmaterializowało – twierdzi Mateusz Szymański pełnomocnik ds. Młodych KK NSZZ „Solidarność”, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
– Druga z propozycji, czyli unijny „test młodzieżowy”, zakłada wprowadzenie mechanizmu oceny oddziaływania regulacji unijnych na sytuację młodych osób. Podobne rozwiązania już funkcjonują, jak choćby w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Zainspirowani tym młodzi ludzie z Europejskiego Forum Młodzieży zwracają uwagę, że mogłoby to zagwarantować, „tworzenie lepiej ukierunkowanych i skutecznych rozwiązań, które są skuteczne, przyczyniają się do zmniejszenia nierówności i wspierają obecne i przyszłe pokolenia”. Po stronie polityków brakuje jednak jak na razie woli wypracowania takiego mechanizmu podejmowania decyzji – dodaje Szymański.
Niestety jak to często bywa w przypadku działań Unii Europejskiej – wiele szumnych w zapowiedziach działań w rzeczywistości przynosi przeciętne skutki. Warto jednak wykorzystać Europejski Rok Młodzieży chociażby do zwrócenia uwagi na problemy młodych pracowników na naszym, polskim rynku. To przecież od nich zależy przyszłość naszej ojczyzny.