RAPORT

Pogarda

Rekordowe zyski francuskiej spółki. Media: Dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom

Dyrektorzy koncernu TotalEnergies nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Dyrektorzy koncernu TotalEnergies nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, a dyrektorzy koncernu nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek – informuje w środę dziennik „Le Monde”.

„Diamentowe” sankcje nieskuteczne. Ten kraj pomaga Rosji je obchodzić

Federacja Rosyjska znalazła sposób na obejście „diamentowych” sankcji. Każdego miesiąca Moskwa otrzymuje setki milionów dolarów ze sprzedaży...

zobacz więcej

TotalEnergies i powiązania z Novatekiem


TotalEnergies jako jedyny z francuskich koncernów energetycznych kontynuuje swoją działalność w Rosji. Wraz ze swoim partnerem Novatekiem eksploatuje złoża gazu i zarabia na sprzedaży kondensatu gazowego, który po przetworzeniu wykorzystywany jest jako komponent paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę - podaje „Le Monde”.


Operatorem złoża jest Tiernieftiegaz. W 49 proc. złoże należy do TotalEnergies, a 51 proc. do Novateku - przekazuje dziennik.


Le Monde” prześledził łańcuch dostaw, który prowadzi od pola gazowego Tiermokarstowoje na Syberii do dwóch baz lotnictwa wojskowego (Morozowskaja i Malczewo), gdzie stacjonują eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych, które są oskarżane przez międynarodowe organizacje pozarządowe Amnesty International i Human Rights Watch o uderzanie w ukraińską ludność cywilną, w szczególności o zbombardowanie teatru w Mariupolu, co spowodowało śmierć nawet do 800 osób.

Tydzień po masakrze w Mariupolu TotalEnergies nadal zaopatrywał rafinerię, która wysyła paliwo do bazy Morozowskaja - podkreśla „Le Monde”.


Baza lotnicza Malczewo pozyskuje ropę z rafinerii w Omsku, która była zaopatrywana w kondensat gazowy z Tiermokarstowoje od 18 kwietnia do 19 czerwca. Dywizjon SU-34 z Malczewa był używany przez rosyjskie siły do bombardowania Charkowa i jego regionu - podaje gazeta, powołując się na ustalenia serwisu Refinitiv.

Ile wojna kosztuje Rosję? W bazie Saki jej lotnictwo poniosło największe straty od czasu II wojny

Rosja straciła w ciągu pół roku inwazji na Ukrainę sprzęt wojskowy o wartości 16,56 mld dolarów, nie licząc wykorzystanych pocisków rakietowych -...

zobacz więcej

Zysk TotalEnergies to prawie 6 mld USD


Od miesięcy ostrzegamy firmy, że kupując to paliwo finansują mordy na ukraińskich cywilach – powiedział "Le Monde" doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego – Ołeh Ustenko.


Pod koniec lipca TotalEnergies ogłosił, że w drugim kwartale 2022 r. osiągnął rekordowy zysk w wysokości 5,7 mld dolarów, tj. dwa i pół razy wyższy niż w tym samym okresie 2021 r.


Nie wyobrażam sobie, by udziałowcy TotalEnergies udzielili swojemu prezesowi mandatu, uprawniającego go do kontynuowania działalności w Rosji, podczas gdy kraj ten popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie – podkreśla Ustenko.


Nasz partner w Rosji, to firma prywatna. Gdyby był powiązany z państwem rosyjskim, nasza analiza z pewnością byłaby inna – tłumaczył dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Pouyanne w wywiadzie dla dziennika „Ouest-France” 15 czerwca.


W radzie nadzorczej Novateku nadal zasiada trzech Francuzów, w tym dwóch dyrektorów TotalEnergies oraz Emmanuel Quidet, założyciel i obecny prezes Francusko-Rosyjskiej Izby Handlowej - podaje „Le Monde”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej