RAPORT

Pogarda

„Diamentowe” sankcje nieskuteczne. Ten kraj pomaga Rosji je obchodzić

Moskwa nadal kontroluje jedną trzecią rynku surowca diamentowego na świecie (fot. Pixabay)
Moskwa nadal kontroluje jedną trzecią rynku surowca diamentowego na świecie (fot. Pixabay)

Najnowsze

Popularne

Federacja Rosyjska znalazła sposób na obejście „diamentowych” sankcji. Każdego miesiąca Moskwa otrzymuje setki milionów dolarów ze sprzedaży kamieni szlachetnych – podała agencja Bloomberg. Indyjskie banki aktywnie pomagają Rosji w sprzedaży kamieni szlachetnych w Indiach.

Ile wojna kosztuje Rosję? W bazie Saki jej lotnictwo poniosło największe straty od czasu II wojny

Rosja straciła w ciągu pół roku inwazji na Ukrainę sprzęt wojskowy o wartości 16,56 mld dolarów, nie licząc wykorzystanych pocisków rakietowych -...

zobacz więcej

Panika, która ogarnęła świat diamentów w tym roku, zaczyna ustępować, a rosyjski gigant górniczy Alrosa wznowił niejawny eksport prawie do poziomu sprzed wojny.


Alrosa jest w 33 proc. własnością rządu federalnego Rosji, a kolejne 25 proc. akcji znajduje się w rękach władz lokalnych. Firma sprzedaje diamenty nabywcom w Indiach i Europie głównie w zamian za rupie – wskazuje Biełsat.


Transakcje nie są ujawniane, aby uniknąć ryzyka utraty reputacji. Według Bloomberga rosyjska firma sprzedaje miesięcznie diamenty o wartości ponad 250 milionów dolarów, czyli tylko o 20-30 proc. mniej niż sprzedaż sprzed napaści na Ukrainę. Ponadto Moskwa nadal kontroluje jedną trzecią rynku surowca diamentowego na świecie.


11 marca Stany Zjednoczone nałożyły zakaz eksportu dóbr luksusowych do Rosji, a także odmówiły importu diamentów, alkoholu i owoców morza z tego kraju.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej