RAPORT

Pogarda

Ile wojna kosztuje Rosję? W bazie Saki jej lotnictwo poniosło największe straty od czasu II wojny

W ciągu pół roku wojny siły ukraińskie zniszczyły m.in. ponad 1920 czołgów o wartości 2,98 mld USD i ponad 4300 opancerzonych pojazdów bojowych, wartych łącznie 2,5 mld USD (fot. Mykhaylo Palinchak/SOPA Images/LightRocket/Getty)
W ciągu pół roku wojny siły ukraińskie zniszczyły m.in. ponad 1920 czołgów o wartości 2,98 mld USD i ponad 4300 opancerzonych pojazdów bojowych, wartych łącznie 2,5 mld USD (fot. Mykhaylo Palinchak/SOPA Images/LightRocket/Getty)

Najnowsze

Popularne

Rosja straciła w ciągu pół roku inwazji na Ukrainę sprzęt wojskowy o wartości 16,56 mld dolarów, nie licząc wykorzystanych pocisków rakietowych - podał w środę ukraiński portal Forbes. Największą pozycją na liście rosyjskich strat pozostaje krążownik rakietowy Moskwa, wart około 750 mln USD.

Lotnisko na Krymie w ogniu. Policzyli straty, kwota szokuje

Na lotnisku „Saki” w Nowofedoriwce na okupowanym przez Rosję Krymie doszło we wtorek do serii eksplozji. Według różnych źródeł zniszczonych zostało...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE


Ogółem Rosjanie stracili 12 142 jednostki sprzętu wojskowego - twierdzi Forbes. Dla porównania, w połowie kwietnia portal szacował liczbę utraconego sprzętu na 5260 jednostek.

 

Ogółem w ciągu pół roku wojny siły ukraińskie zniszczyły 234 rosyjskie samoloty wojskowe o łącznej wartości 5,3 mld USD, ponad 1920 czołgów o wartości 2,98 mld USD, a także ponad 4300 opancerzonych pojazdów bojowych, wartych łącznie 2,5 mld USD.

 

Kolejne główne kategorie w bilansie strat rosyjskich to: helikoptery (199 sztuk o wartości 2,08 mld USD) i zestawy obrony przeciwlotniczej (zniszczono 147 sztuk o łącznej wartości 1,03 mld USD).

 


Wartość zniszczonych samolotów - 5,3 mld USD - oznacza, że ta właśnie kategoria uzbrojenia okazała się w bilansie strat Rosji najbardziej kosztowna: stanowi 32,1 proc. ogólnych strat.


 

Po zniszczeniu przez siły ukraińskie krążownika Moskwa wojska rosyjskie nie odnotowały jednostkowej tak spektakularnej straty. Forbes podaje jednak, że w eksplozjach z 9 sierpnia na lotnisku Saki na anektowanym Krymie zniszczonych zostało dziewięć samolotów rosyjskich. Było to największą stratą lotnictwa rosyjskiego nie tylko w trakcie obecnej wojny, ale ogółem od czasu II wojny światowej - uważa portal.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej