RAPORT

Pogarda

Żołnierze NATO jadą na Wileńszczyznę. Poznają historię RP Obojga Narodów

 Inicjatywa w ramach programu edukacyjnego „Zwiastun” (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Inicjatywa w ramach programu edukacyjnego „Zwiastun” (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Żołnierze NATO wspólnie z przedstawicielami PFN odwiedzą Wileńszczyznę. Amerykanom, Brytyjczykom, Chorwatom i Rumunom zostanie przybliżona historia Rzeczpospolitej Obojga Narodów – poinformował rzecznik Polskiej Fundacji Narodowej Temistokles Brodowski.

PFN włączyła się w działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy

Polska Fundacja Narodowa włączyła się w skoordynowane działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy. PFN pomaga przy organizowaniu przewozu osób...

zobacz więcej

Brodowski przypomniał, że PFN od 2017 roku, „opiekując się kadrą oficerską i żołnierzami Paktu Północnoatlantyckiego, zapoznaje ich z historią, kulturą i dziedzictwem narodowym Polski”. 

 

– Ta inicjatywa przerodziła się w stały projekt Fundacji, realizowany z żołnierzami amerykańskimi, brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi. Kolejne zmiany Bojowej Grupy Batalionowej NATO mają możliwość wielowymiarowego poznawania Polski. Wspólnie odwiedziliśmy wiele istotnych z perspektywy naszych złożonych dziejów miejsc, świadczących niejednokrotnie o bolesnej, ale bohaterskiej postawie pokoleń – dodaje rzecznik. 

 

Poinformował, że tym razem żołnierze NATO odwiedzą Wileńszczyznę, gdzie usłyszą o historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W planach jest między innymi odwiedzenie Muzeum Chrztu Litwy, Parafii Franciszkanów, Muzeum Ofiar Ludobójstwa, Katedry, Starego Miasta, Ostrej Bramy i wielu innych wartych zwiedzenia zabytków i miejsc świadczących o wspólnej historii Polski i Litwy. 

  

 – Kadra oficerska i żołnierze NATO będą wspólnie z Polską Fundacją Narodową na Litwie. To kolejna nasza wspólna inicjatywa w ramach programu edukacyjnego „Zwiastun/Forerunner”, wiązki działań edukacyjnych, które realizujemy od pięciu lat z NATO. Opowiadanie polskiej historii żołnierzom amerykańskim, brytyjskim, chorwackim i rumuńskim jest cennym, wielowątkowym programem PFN – mówi prezes zarządu fundacji Marcin Zarzecki. 

– Naczelne wyzwanie projektu Zwiastun to intencja aktywnego dialogu ze stacjonującymi w Polsce kadrą oficerską i żołnierzami sił NATO. W przypadku tej inicjatywy konieczne jest kształtowanie relacji bazującej na źródłach tożsamości polskiej wspólnoty narodowej. Program Zwiastun z sukcesami buduje nie tylko platformę wymiany wzajemnych relacji, ale przede wszystkim pozytywną świadomość na temat Polski wśród oficerów Grupy Batalionowej NATO – dodaje Michał Góras, wiceprezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. 

  

W ramach projektu „Zwiastun” blisko 3000 żołnierzy wzięło udział w edukacyjno-historycznych lekcjach o Polsce. Żołnierze NATO pomagają jako wolontariusze przy innych projektach prowadzonych przez Fundację. Żołnierze wspierali przedstawicieli Polskiej Fundacji Narodowej w przekazaniu paczek świątecznych ofiarom wojny na Ukrainie w ramach innego projektu PFN – „Paczka na Kresy”, a także odwiedzali placówki, w których udzielano pomocy dzieciom, ofiarom wojny na Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej