RAPORT

Pogarda

Większość pracujących Ukraińców wysyła pieniądze rodzinie w ojczyźnie

Ukraińcy pracują w Polsce. Wielu później pomaga rodzinom (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Ukraińcy pracują w Polsce. Wielu później pomaga rodzinom (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Miliony Ukraińców musiało uciekać przed rosyjskimi rakietami. Ci, którzy zostali i pracują w ojczyźnie, mierzą się z osłabieniem hrywny i drastycznym spadkiem dochodów. „Około 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce regularnie wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie, z czego 35,4 proc. przekazuje ponad połowę zarobków” – podaje agencja pracy Gremi Personal po przeprowadzeniu ankiety wśród 1550 obywateli Ukrainy.

Ostry spór w UE i PO o wizy dla Rosjan. Prof. Żurawski: To wiele tłumaczy

Rosjanie mordują Ukraińców, odpowiedzialnością za wojnę obarczają Zachód, a jednocześnie bawią się na wakacjach w krajach Unii Europejskiej. Prof....

zobacz więcej

Z danych centrum analitycznego międzynarodowej agencji pracy Gremi Personal wynika, że prawie 75 proc. pracujących w Polsce Ukraińców wspiera finansowo swoje rodziny w Ukrainie. W ogóle nic nie wysyła 10,9 proc. ankietowanych, a 14,6 proc. respondentów przeniosło się z rodzinami do Polski, więc zniknęła potrzeba przekazów pieniężnych.


Wnioski te pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród obywateli Ukrainy zatrudnionych przez agencję od początku rosyjskiej inwazji.


Gremi Personal przytoczyła statystyki Narodowego Banku Ukrainy (NBU), według których w pierwszej połowie 2022 r. do Ukrainy trafiło prawie 6,5 mld dolarów prywatnych przekazów pieniężnych, czyli o 6,2 proc. mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku.


„Wolumen przekazów znacząco spadł w pierwszych czterech miesiącach tego roku, przy tym szybki wzrost liczby migrantów wojennych za granicą doprowadził do znacznego odpływu waluty z Ukrainy. Jednak już w czerwcu wolumen prywatnych transferów osiągnął 1,23 mld dol amerykańskich, czyli o 1,2 proc. więcej niż w czerwcu 2021 roku” – przekazano w informacji prasowej.

Rosjanie wściekli po słowach Erdogana. Prezydent Turcji zabrał głos ws. Krymu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że jego kraj wspiera integralność terytorialną Ukrainy. Publicznie podkreślił, że to nie Moskwa,...

zobacz więcej

„Scholz wysyłał ważne sygnały solidarności z Ukrainą, ale nie były one w stanie przykryć jego kunktatorskiego zachowania” – stwierdził jeden z dzienników.


Podkreślono także, iż rząd federalny naraził się na zarzut lekceważenia wschodnich sojuszników NATO. „Miał uzupełnić zapasy broni Polski, która przekazała ją Ukrainie z własnych zasobów. Nie trzymał się jednak ustalonych terminów” – przyznano.


Zobacz także:  Polska sprowadza Ukraińców zamiast repatriantów? Stanowcza odpowiedź wiceszefa MSZ

 

Media przypominają, że Niemcy od lat brnęły w uzależnianiu się od rosyjskich surowców. „Ostatecznie okazały się więc głównym hamulcowym sankcji nakładanych na Kreml” – podsumowano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej