RAPORT

Pogarda

Ile zboża wwieziono do Polski z Ukrainy. Minister rolnictwa podał dane

Zapotrzebowanie na zboże w Polsce wynosi ok. 20 mln ton  (fot. Pavlo Pakhomenko/NurPhoto via Getty)
Zapotrzebowanie na zboże w Polsce wynosi ok. 20 mln ton (fot. Pavlo Pakhomenko/NurPhoto via Getty)

Najnowsze

Popularne

Niespełna milion ton zbóż wwieziono do Polski z Ukrainy od rozpoczęcia wojny w tym kraju – szacuje wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak dodał, głównym produktem importowym jest kukurydza. Zapewnił, że eksport zbóż z Polski przekracza ilości zbóż napływających z Ukrainy.

Błaszczak: Zadaniem sił zbrojnych państwa NATO jest odstraszanie

Jesteśmy konsekwentni w budowaniu odporności Sojuszu Północnoatlantyckiego; zadaniem sił zbrojnych państwa NATO jest odstraszanie, pokazanie...

zobacz więcej

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk został zapytany w Programie 3 Polskiego Radia, ile ton zboża wwieziono do Polski z Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na ten kraj. 

  

Nie mam w tej chwili precyzyjnych danych, ale sądzę, że będzie to niespełna milion ton zbóż, które wpłynęło do Polski – powiedział Kowalczyk. 

  

Szef resortu rolnictwa miesiąc wcześniej, 22 lipca, mówił, że od rozpoczęcia wojny w Ukrainie do 30 czerwca do Polski wwiezionych zostało ok. 640 tys. ton zbóż z Ukrainy, z czego ok. 98 proc. to kukurydza, a 2 proc. – pszenica. 

  

Kiedy 640 tys. ton zbóż spłynęło z Ukrainy, z Polski wypłynęło z kolei 1 mln 400 tys. ton, a więc dwa i pół razy więcej, niż zostało sprowadzone – powiedział Kowalczyk. Dodał, że głównym produktem importowym jest kukurydza. 

– Musimy też pamiętać o tym, że jest bardzo intensywny eksport z Polski, przekraczający znacząco ilości zbóż z Ukrainy – wskazał minister. 

  

Wicepremier mówił w lipcu, że Polska w nowy sezon wchodzi z ok. 5 mln ton zapasów zbóż z poprzedniego sezonu. Szacunkowa wielkość zbiorów w tym sezonie to ok. 32 mln ton zbóż. Zapotrzebowanie na zboże w Polsce wynosi ok. 20 mln ton. Aktualne zdolności eksportowe Polski to ok. 7 mln ton zbóż. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej