RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Politycy PO – wyrozumiali dla Rosjan, bezwzględni dla Polaków

Donald Tusk i Radosław Sikorski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Donald Tusk i Radosław Sikorski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

UE huczy o nowym pomyśle restrykcji na Rosję – wstrzymania wiz turystycznych. Projekt blokują Niemcy, więc politycy PO ogłosili, że również sprzeciwiają się stosowaniu „odpowiedzialności zbiorowej”, która uderzy w zwykłych obywateli. To ta sama Platforma, która w Brukseli głosowała za blokowaniem Polakom pieniędzy, domagając się ukarania wszystkich obywateli za reformy PiS w wymiarze sprawiedliwości. Z politycznej niechęci zastosowali „odpowiedzialność zbiorową” zatrzymując swoim rodakom 160 mld zł, ale pozbawienie Rosjan wakacji w Barcelonie i Paryżu to dla nich przesada.

Scholz: To nie jest wojna Rosjan, to wojna Putina

– To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz na wspólnej konferencji prasowej z premierami...

zobacz więcej

Sankcje na Rosję nie działają. Kreml jest coraz mocniejszy i nic nie robi sobie z unijnych restrykcji. Sprzedają mniej surowców, ale ceny wywindowali tak mocno, że niejednokrotnie wychodzą na zero. Tymczasem każdego dnia mordowani są kolejni niewinni Ukraińcy.


Chociaż zagraniczne firmy opuściły rosyjski rynek, a popularne sklepy zamknięto, zdecydowana większość Rosjan (badania wskazują na około 80 proc.) popiera trwającą inwazję na sąsiednie państwo.


W związku z tym pojawił się pomysł wprowadzenia zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan.


Zobacz także:  PO wspiera stanowisko Niemiec przeciwko zakazowi wiz dla Rosjan. Kuriozalny argument Sikorskiego 


Dziś dochodzi bowiem do paradoksów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow opowiada bzdury, że Władimir Putin „wyzwala Ukrainę od neonazistów”. Usprawiedliwia zbrodnie wojenne i atakuje kraje takie jak Polska. Ocenia, że ws. konfliktu nasz kraj zachowuje się „wściekle, na skraju szaleństwa”. Pieskow przymyka oczy na mordowanie niewinnych rodzin i gwałcenie kobiet.


W tym samym czasie jego rodzina pławi się w luksusie, korzystając z uroków państw Unii Europejskiej. Córka studiuje w Paryżu, a żona bawi się w greckich kurortach. Do sieci wrzuciła właśnie film, na którym pokazuje, jak podczas tańczenia Zorby tłucze talerze. Po fali krytyki ze strony internautów usunęła post, ale w internecie nic nie ginie.


Podobnych przykładów jest więcej. Rosjanie wspierający zbrodniczy reżim i bogacący się na ludzkiej krzywdzie okłamują własnych rodaków, grzmią o „podstępnym Zachodzie”, a potem wsiadają w prywatne samoloty i lecą korzystać z dorobku tegoż Zachodu. 


Filipp Kirkorow to rosyjski piosenkarz, aktor i pupil Władimira Putina. Nie tak dawno występował dla okupantów na Krymie i wpisywał się w antyukraińską propagandę, gdzie za wojnę obwiniane są USA i NATO. Teraz piosenkarz został dostrzeżony, gdy spędzał urlop z przyjaciółmi w amerykańskim Las Vegas – zobacz  TUTAJ.

Tusk nie mówi jasno o wizach dla Rosjan [WIDEO]

Politycy PO protestują przeciwko wprowadzeniu zakazu wjazdu rosyjskich turystów do UE. Jasno zadeklarowali się już w tej sprawie m.in. Radosław...

zobacz więcej

„Odpowiedzialność zbiorowa nieetyczna”


Nie ulega wątpliwości, że wstrzymanie Rosjanom wiz turystycznych byłoby czymś, co dotkliwie by odczuli. Wiele unijnych państw już teraz oficjalnie poparło ten pomysł. 


Rosjanie nie rozpoczęli wojny, ale ją wspierają – powiedziała premier Finlandii Sanna Marin. – Myślę, że to nie jest w porządku, że rosyjscy obywatele mogą podróżować do Europy i Strefy Schengen – zaznaczyła dodając, że dzieje się to w momencie, gdy Rosja zabija ludzi na Ukrainie.


Zobacz także:  Zadzwonili do matki Rosjanina. Komiczna reakcja kobiety [WIDEO]

 

Szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformował na Twitterze, że podobne stanowisko do Finlandii zaprezentowały już m.in. Polska, Estonia, Łotwa, Dania, Czechy i Litwa.


Kto jest przeciw? Niemcy. Kanclerz Olaf Scholz stwierdził publicznie, że „to nie jest wojna narodu rosyjskiego, tylko wojna Władimira Putina”. 


Tę samą narrację przyjęli więc politycy Platformy Obywatelskiej. „Jestem przeciwko totalnemu zakazowi wydawania wiz Rosjanom ponieważ odpowiedzialność zbiorowa jest nieetyczna” – napisał w sieci Radosław Sikorski, europoseł Platformy i szef MSZ w rządzie Donalda Tuska. W podobnym tonie głos zabierali inni politycy PO, w tym Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Fińska premier do Scholza: Rosjanie nie powinni dostawać wiz

Coraz więcej unijnych państw chce ograniczeń wizowych dla Rosjan. Przeciwni są jak zwykle Niemcy. Teraz podczas spotkania liderów państw w Norwegii...

zobacz więcej

Pieniądze dla Polaków wstrzymane


Tymczasem to politycy PO stosują odpowiedzialność zbiorową, blokując Polakom 160 mld zł, które miały pomóc społeczeństwu po epidemii. Na unijnych stronach możemy przeczytać, że Fundusz Odbudowy to „jedyna w swoim rodzaju szansa na wyjście z pandemii z większą siłą, transformacja gospodarki, tworzenie możliwości i miejsc pracy”.


Tymczasem gdy ws. Funduszu głosował polski Sejm, a PiS, Lewica i PSL były „za”, politycy Platformy Obywatelskiej wstrzymali się od głosu. Gdy w październiku Parlament Europejski przyjął rezolucję „w sprawie kryzysu praworządności w Polsce i nadrzędności prawa UE”, politycy PO poparli rezolucję. W dokumencie PE wzywał KE do „wstrzymania lub zawieszenia płatności” dla Polski - zobacz  TUTAJ.


Co ciekawe, jeszcze w czerwca tego roku Parlament Europejski przyjął  rezolucję krytykującą Komisję Europejską za akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Tu np. Radosław Sikorski rzeczywiście głosował już „przeciwko”, ale jego liczni koledzy z Platformy (Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jarosław Duda, Andrzej Halicki, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht) wstrzymali się od głosu.


Zobacz także:  Rosjanie urządzili wiec poparcia na Cyprze [WIDEO]

 

Czym innym niż stosowaniem „odpowiedzialności zbiorowej” jest wstrzymywanie Polakom 160 mld zł z KPO w chwili, gdy tysiące polskich przedsiębiorców próbuje wstać z kolan po problemach związanych z epidemią (na które teraz dodatkowo nałożyła się światowa inflacja wywołana rekordowymi cenami energii)? Jak podsumował Patryk Jaki, w Unii mieliśmy już ponad 100 debat, rezolucji i wniosków wzywających do wstrzymywania należnych naszemu krajowi wypłat i  wszystkie były pisane przez partię Donalda Tuska, czyli EPP.

Niemieccy przedsiębiorcy chcą odblokowania Polsce KPO. „Presja coraz większa”

– Niemcy sami podcinają sobie gałąź, na której siedzą – mówi portalowi tvp.info o blokowaniu Polsce pieniędzy z KPO prof. Zbigniew Krysiak,...

zobacz więcej

Rosjanie lub Ukraińcy. Trzeba wybierać


Kilka dni po wybuchu wojny byłem na granicy, gdzie po ukraińskiej stronie widziałem sięgające 50 km kolejki uchodźców wojennych.  Kobiety z małymi dziećmi na rękach i łzami w oczach uciekały do Polski, bo na ich domy spadały rosyjskie rakiety.


Od tamtych dni minęło pół roku i… nic się nie zmieniło. Dalej giną niewinni ludzie, dzieci nie mogą chodzić do przedszkoli i szkół, a wielu emerytów jest odciętych od bieżącej wody i energii elektrycznej. 


Tym ludziom trzeba pomóc. Niemcy od początku blokują ostre sankcje godząc się tylko na takie, z których Władimir Putin się śmieje. Tak było od początku, gdy mówiono i SWIFT. Teraz „Die Welt” napisał, że Olaf Scholz osobiście blokuje też dostawy broni na Ukrainę. Choć Kijów oficjalnie zgłasza konkretne prośby do Berlina „co kilka dni”, zawsze są one wstrzymywane przez kanclerza. Nic więc dziwnego, że i tym razem Berlin staje po stronie Rosji.


Zobacz także:  Dwaj Europejczycy – Sikorski i Tuleya


Szkoda, że ws. wiz po ich stronie staje tak wielu polityków z Polski. Stawiam tezę, że gdyby od 24 lutego Donald Tusk znalazł wolną chwilę, aby pojechać do Kijowa, Charkowa czy Buczy, dziś jego podwładni nie broniliby Rosjan. Dzieci zdecydowanej większości rosyjskich oligarchów ukończyła europejskie i amerykańskie uczelnie. Latami mieszkali na Zachodzie, znają prawdę o stosowaniu praw człowieka na świecie, a oni i ich rodzice dalej wspierają Kreml.


Dziś trzeba wybierać. Albo stawać po stronie zaatakowanych Ukraińców, uderzając sankcjami w Rosję i Rosjan, albo po stronie Władimira Putina i jego interesów. Trzeciej drogi nie ma.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej