RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ruszają wypłaty czternastych emerytur. Świadczenie trafi do 9 mln osób

Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł (fot. Getty Images)
Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W czwartek pierwsi emeryci i renciści otrzymają 14. emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób.

Zmarła najstarsza Polka. Była drugą najstarszą osobą na świecie

W wieku 116 lat zmarła mieszkająca w Gliwicach Tekla Juniewicz, która była najstarszą Polką i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie....

zobacz więcej

14. emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.


„To kolejny przykład prowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy kompleksowej polityki wsparcia seniorów. W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej, spowodowanej m.in. szantażem energetycznym Rosji, wzmacniamy rządowe wsparcie dla emerytów i rencistów. Zdajemy sobie sprawę, że teraz może być ono szczególnie potrzebne, stąd decyzja o wypłacie dodatkowego świadczenia” - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Podkreśliła, że w sumie w ramach trzynastki i czternastki emeryci pobierający niskie lub przeciętne świadczenia w tym roku otrzymają łącznie na rękę 2435,96 zł (2676,88 zł brutto). „To bardzo ważne wsparcie, które zasili finanse seniorów” - dodała szefowa MRiPS.

#wieszwiecejPolub nas


Przypomniała, że od początku tego roku wprowadzono zmiany podatkowe, które również przyniosły rozwiązania korzystne dla emerytów i rencistów.


„Obecnie emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu skorzystało 90 proc. emerytów, z czego 70 proc. przestało płacić podatki. Tylko dzięki temu rozwiązaniu przeciętny emeryt będzie otrzymywał rocznie nawet 2 tys. zł netto więcej niż dotychczas” - zaznaczyła minister rodziny. W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej