RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tusk nie mówi jasno o wizach dla Rosjan [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Politycy PO protestują przeciwko wprowadzeniu zakazu wjazdu rosyjskich turystów do UE. Jasno zadeklarowali się już w tej sprawie m.in. Radosław Sikorski czy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Lider Platformy Obywatelskiej pytany w niedzielę o stanowisko w tej kwestii stwierdził, że „rozumie” ich obawy. Jak mówił, sam z Sikorskim „od wielu lat angażują się we współpracę z rosyjską opozycją”.

Odtajniona notatka dla Tuska i Sikorskiego ws. Ukrainy. Nie chcieli jej w UE ani NATO

Donald Tusk twierdzi dziś, że zawsze był politykiem antyrosyjskim i proukraińskim. – Ale gdy miał wpływ na politykę zagraniczną, realizował ją...

zobacz więcej

Nieco więcej o polityce Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego względem Rosji pisaliśmy już na portalu tvp.info TUTAJ. W tym kontekście dla wielu zaskakujące mogą być słowa byłego premiera dotyczące współpracy z antyputinowską opozycją. 


Tusk: To nie Sikorski decyduje o wizach, ale go rozumiem


W sprawie wiz jasnego stanowiska Tusk jednak nie chciał zabrać, twierdząc, że to pytanie trzeba kierować do rządu. – To znaczy: nie Unia Europejska musi w tej kwestii podejmować decyzje, tylko poszczególne rządy – dodał.


Podkreślił również, że to nie Sikorski podejmuje dziś decyzje wizowe, choć „rozumie jego troskę”. 


– On akurat angażuje się od wielu lat – też z moim udziałem – we współpracę z opozycją rosyjską. Słabiutką, ale są tam ludzie, którzy z reżimem Putina walczą. Ten sam problem, w dużo większej skali, mamy z Białorusią – powiedział na niedzielnej konferencji Tusk.


Argumentował, że rozumie głosy mówiące, że zakazanie wjazdu Rosjanom do państw UE byłoby „jakąś formą odpowiedzialności zbiorowej, która mogłaby dotknąć także tych, którzy – jak powiedział Sikorski – muszą szybko opuścić Rosję po prostu, żeby uciec przed represjami”. 


– Proponowałbym tutaj przede wszystkim intensywną pracę MSZ, by precyzyjnie, punktowo udzielać wiz, a nie masowo. Myślę, że tutaj znajdziemy konsensus – stwierdził.


Zobacz także: Jak Radosław Sikorski „przestrzegał przed Rosją”. Przypominamy exposé byłego szefa MSZ

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej