RAPORT

Pogarda

Tak knuje Kreml. „Dążą do wrogości między Polakami i Ukraińcami”

Rosyjski dyktator Władimir Putin (fot. PAP, EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Rosyjski dyktator Władimir Putin (fot. PAP, EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Najnowsze

Popularne

„Kreml dąży do wytworzenia wrogości między Polakami i Ukraińcami, manipulując faktami lub szerząc fałszywe narracje” – ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Żadnej litości dla ludności ukraińskiej”. Skandaliczny wpis ambasadora Rosji

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało do Austrii o wydalenie przedstawiciela Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu...

zobacz więcej

Żaryn podkreślił, że rosyjska propaganda od dłuższego czasu nie zmienia taktyki działań wymierzonych w Polskę w związku z wojną na Ukrainie.


Rzecznik MKSS zwrócił uwagę na przykłady fałszywych narracji, które Kreml szerzy celem poróżnienia Polaków i Ukraińców. Rosyjska propaganda przekonuje m.in., że „Ukraińcy otrzymują w Polsce nienależne im świadczenia” lub „Polacy wykorzystują Ukraińców”.


Zobacz także ->  Kijów prosi o więcej ciężkiej broni. „Kanclerz nie zareagował przez ostatnie cztery miesiące”

 

Kreml próbuje też forsować narracje, że „Polska przyzwala na kult Bandery”. Jak wyjaśnił Żaryn, ten wątek został wypromowany w sfałszowanej korespondencji między polskim i ukraińskim MSZ. Z kolei nieprawdziwe twierdzenia o tym, że „Polska po cichu anektuje Ukrainę” to element kampanii rosyjskiego wywiadu.


Kolejne fałszywe narracje mówią o tym, że „napływ Ukraińców do polskich miast spowodował skok cen najmu mieszkań”, „wejście Ukrainy do UE będzie skrajnie niekorzystne dla Polski”, „ukraińscy uchodźcy na Zachodzie wyprą Polaków z tamtejszych rynków pracy”, czy też o tym, że „antyrosyjskie sankcje odbijają się na zwykłych polskich obywatelach”.


Ponadto, jak tłumaczy Żaryn, Kreml kontynuuje kampanię dehumanizacji Ukraińców i szkalowania władz w Kijowie. „Jednocześnie Rosjanie wzmacniają fałszywy przekaz o tym, że na tereny, które »odzyskali« z rąk ukraińskich, wraca »normalność«" – wskazał rzecznik ministra koordynatora.


Kłamliwa narracja Putina o „Rosji oblężonej”

„Financial Times”: Gospodarka Rosji trzyma się lepiej niż się spodziewano, ale sankcje ją zadławią

Po niemal sześciu miesiącach od inwazji na Ukrainę rosyjska gospodarka, mimo najostrzejszych jak dotychczas sankcji, trzyma się lepiej niż można...

zobacz więcej

Również w tym przypadku rzecznik podał przykłady zidentyfikowanej ostatnio antyukraińskiej propagandy. 


To m.in. tezy, że „ukraińska artyleria chowa się za budynkami mieszkalnymi, a jednocześnie strzela na oślep, zabijając i raniąc cywilów”, „kijowski reżim morduje rosyjskich jeńców”, „Ukraińcy to naziści i banderowcy”, czy też, że „na »wyzwolone« tereny Ukrainy przybywają na ochotnika rosyjscy lekarze z rodzinami”.


Zobacz także ->  To byłby skandal. Putin i Xi Jinping planują wziąć udział w szczycie G20

 

Według rzecznika ministra koordynatora służb w ostatnim czasie szczególnym przejawem rosyjskiej propagandy na kierunku zachodnim w kontekście agresji na Ukrainę było wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina na międzynarodowej konferencji w Moskwie.


„Putin oparł je na kłamliwym micie Rosji, jako »oblężonej twierdzy«, zbudowanym m.in. na tych tezach: „to Zachód przysposobił Ukrainę do wojny z Rosją i cały czas ją przedłuża«, »rozszerzanie NATO na Wschód zagraża Rosji i jest drogą do wojny«, »Ukraina to tylko pole i narzędzie konfrontacji Zachodu z Rosją«, »podsycanie napięć w różnych miejscach świata to znana taktyka USA«” – wyjaśnił Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej