RAPORT

Pogarda

Mieli lecieć do Grecji, nie wpuszczono ich do samolotu. „Sprzedano za dużo biletów. Walizka poleciała”

Turyści nie polecieli do Grecji. Opowiedzieli nam o szczegółach (fot. zdjęcie ilustracyjne, PAP/Tomasz Waszczuk)
Turyści nie polecieli do Grecji. Opowiedzieli nam o szczegółach (fot. zdjęcie ilustracyjne, PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Turyści z Warszawy w czwartek po południu mieli wylecieć liniami WizzAir na Kretę. Tuż przed wejściem na pokład powiedziano im, że nie zostaną wpuszczeni do samolotu. – Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie poleciało około 30 osób. Podobno linie sprzedały więcej biletów, niż było miejsc – przekazał portalowi tvp.info za pośrednictwem skrzynki Twoje Info pan Piotr. Jak dodał, przewoźnik nie zaproponował im alternatywnego lotu i nie wyjaśnił powodów całego zamieszania. – My nie polecieliśmy, ale poleciał bagaż. To jest najgorsze – zaznacza.

Strajki na lotniskach w Niemczech. Lufthansa odwołuje ponad 1000 lotów

Strajk personelu obsługi naziemnej niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpoczął się w środę nad ranem, co spowodowało odwołanie ponad 1000...

zobacz więcej

Po otrzymaniu zgłoszenia od czytelnika naszego portalu skontaktowaliśmy się z biurem prasowym WizzAir. Zapytaliśmy, czy faktycznie miał miejsce overbooking (sprzedaż większej liczby biletów, niż było miejsc w samolocie). Chcieliśmy też potwierdzić, czy pasażerowie, dla których zabrakło siedzeń, zostali o tym poinformowani dopiero przed wejściem na pokład. 


Szczególnie interesowało nas jednak stanowisko firmy ws. bagażu. Przewożenie walizek bez ich właściciela jest bowiem złamaniem zasad bezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów, to sytuacja niedopuszczalna, która może nawet skutkować zawróceniem lecącej maszyny lub jej awaryjnym lądowaniem.


Zobacz także ->  Odwołano twój lot? Poznaj swoje prawa!

 

Do momentu publikacji tego artykułu WizzAir nie odpowiedział jednak na nasze pytania w tej sprawie. Jeśli otrzymamy ich stanowisko, poinformujemy o tym na naszym portalu.


„Powiedzieli, że nie polecimy”


Całe zdarzenie miało miejsce w czwartek. Trzyosobowa grupa znajomych po godzinie 16 powinna wylecieć z Warszawy do Heraklionu (największego miasta greckiej Krety).

Najdroższa kanapka świata? Zapomniał zgłosić ją do odprawy

Pewien podróżny, który odbył lot z indonezyjskiej wyspy Bali do miasta Darwin w Australii, może mówić o niebywałym pechu. Nie zgłosił podczas...

zobacz więcej

Po pojawieniu się na lotnisku, przejściu odprawy paszportowej i kontroli bezpieczeństwa na koniec dowiedzieli się, że ich bagaże są zbyt duże. 


– Pani przed nami i my musieliśmy dopłacić za bagaż podręczny, chociaż był standardowych rozmiarów, takich jak na całym świecie. Nie przyjęli od nas pieniędzy. Zamiast tego powiedzieli, że nie polecimy, bo już jest zamknięty gate – relacjonuje pan Piotr. – Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie poleciało około 30 osób. Podobno linie sprzedały więcej biletów, niż było miejsc – mówi.


Zobacz także ->  Samochodem do Chorwacji? Nad Adriatykiem otworzyli kilkukilometrowy most

 

Podróżujące z nim kobiety dodają, że nie udzielono im żadnych szczegółowych informacji. Usłyszały tylko, że nie polecą, i tyle. Pracownicy linii nie zaproponowali im żadnych alternatywnych lotów, a przedstawiciele zewnętrznej firmy obsługującej pasażerów przekazali tylko, że turyści muszą sami zgłosić reklamację na stronie WizzAir.


Walizka poleciała, właściciel został


My nie polecieliśmy, ale poleciał bagaż. To jest najgorsze. Tu chodzi o bezpieczeństwo tych ludzi. Ludzie się wysadzają, dzieją się różne rzeczy, a tu poleciał bagaż bez pasażera – mówi portalowi tvp.info pan Piotr.

CPK może zniechęcić Putina do ataku na Polskę. Horała o rozmowach z MON

Eksperci wojskowi zajmujący się logistyką przyznają, że CPK umożliwi dużo szybsze reagowanie na wschodniej flance NATO. – Potencjalny agresor,...

zobacz więcej

Walizka należała do jednej z kobiet. Turyści tłumaczą, że gdy na pokład nie wpuszczono dwójki znajomych, trzecia osoba również nie chciała lecieć. Usłyszała, że ma takie prawo, a jej bagaż zostanie wycofany. – A teraz wracamy do domu bez bagażu. Czekaliśmy na niego trzy godziny – podkreślają.


Jak mówią, po tym czasie usłyszeli od pracowników sortowni, że ich walizka faktycznie wyleciała lotem do Grecji.


Zobacz także ->  Najniższe lądowanie w historii


Zgodnie z przepisami, bagaż nie może lecieć bez właściciela. Gdy samolot stoi na płycie lotniskowej, wszystkie bagaże są już załadowane a okazuje się, że dana osoba nie poleci, walizka musi zostać odnaleziona i wyładowana.


Chcemy to nagłośnić po to, żeby kolejne osoby nie były tak oszukane. Kiedyś leciałem ze Stambułu do Berlina, bo zaczął się COVID i do Warszawy samoloty nie latały. Nie wpuszczono nas na pokład, bo okazało się, że w międzyczasie Niemcy zmienili przepisy sanitarne. My byliśmy zaszczepieni, ale nie mieliśmy testów. Tanie tureckie linie lotnicze zwróciły nam za to pieniądze. Wykupiliśmy bilety na następny dzień, ale za ten lot, z którego nie skorzystaliśmy, firma zwróciła nam pieniądze. A tutaj zero zainteresowania. Czuliśmy się jak śmieci, po które wezwano tylko Straż Graniczną, aby wyrzuciła nas z lotniska – podsumowuje turysta.

Lockdown w kurorcie. Dziesiątki tysięcy turystów utknęło w mieście

Władze nadmorskiego miasta Sanya na tropikalnej chińskiej wyspie Hajnan wprowadziły w sobotę lockdown po wykryciu setek nowych przypadków COVID-19....

zobacz więcej

Co to overbooking?


Zdarza się, że turyści wykupują lot odpowiednio wcześnie, szykują się na wymarzone wakacje, po przyjeździe na lotnisko przechodzą odprawę, a na koniec słyszą, że nie ma dla nich miejsc.


Zobacz także ->  Zanzibar. Blisko 200 polskich turystów utknęło na lotnisku [WIDEO]

 

Overbooking to sprzedaż większej liczby biletów, niż jest miejsc w samolocie. Linie lotnicze mogą to robić zgodnie z prawem.


Warto wiedzieć, że w zamian przysługuje nam odszkodowanie oraz lot w innym terminie. Przewoźnik powinien również odpowiednio zatroszczyć się o poszkodowanego pasażera – zagwarantować mu posiłek i napój. Jeżeli proponuje wylot za dzień lub dwa, zazwyczaj oferuje nocleg na swój koszt.


Jeżeli firma sprzedała więcej biletów niż ma miejsce, pierwszeństwo wejścia na pokład mają dzieci bez opieki oraz osoby mające trudności z poruszaniem się. Uprzywilejowani w takich sytuacjach są również pasażerowie wyższych klas rezerwacyjnych i posiadający usługi tzw. priorytetu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej