RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Chcą „wskrzesić” tygrysa tasmańskiego. Komórek dostarczy m.in. ssak wielkości myszy

Ostatni tygrys tasmański zmarł w 1936 roku (fot. Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images)
Ostatni tygrys tasmański zmarł w 1936 roku (fot. Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy chcą przywrócić do życia wymarły gatunek tygrysa tasmańskiego. Powrót zwierząt na Tasmanię może odtworzyć równowagę między ekosystemami wyspy – informuje TVP Nauka.

Mieliśmy neandertalskich przodków. Poprzednia teoria padła

Najstarsi Europejczycy mieli neandertalskich przodków. Oznacza to, że populacje krzyżowały się często, a nie jedynie przypadkowo – informuje TVP...

zobacz więcej

Amerykańska firma biotechnologiczna Colossal Bioscience we współpracy z naukowcami z University of Melbourne planuje „wskrzesić” wilkowora tasmańskiego, zwanego również tygrysem tasmańskim. Największy, mięsożerny przedstawiciel torbaczy żył na terenie Australii i Nowej Gwinei. Z czasem jego występowanie ograniczyło się do Tasmanii – wyspy leżącej u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego – wskazuje TVP Nauka.


Wraz z przybyciem Europejczyków na Tasmanię, zwierzę zostało uznane za szkodnika i masowo tępione przez człowieka. Tygrys tasmański był ostatnim przedstawicielem ssaków z rodziny wilkoworowatych. Ostatni znany osobnik zmarł w zoo w Hobart w 1936 roku.


Ikona kultury


– Tygrys tasmański jest ikoną w kulturze australijskiej. Cieszymy się, że możemy być częścią zespołu i przywrócić ten wyjątkowy gatunek, który ludzkość wcześniej wytępiła z planety – mówi współautor badań dr Andrew Pask z University of Melbourne.


Naukowcy najpierw pobiorą komórki macierzyste od zbliżonego genetycznie grubogonika australijskiego. Ten niewielki ssak wielkości myszy jest również przedstawicielem torbaczy. Następnie, za pomocą techniki edycji genów, przekształcą pobrany materiał w komórki wilkowora. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie zarodka. Ostatnim etapem będzie przeniesienie powstałego embrionu do sztucznej macicy bądź wprowadzenie go do organizmu grubogonika.– Istnieje wiele dobrze zachowanych okazów muzealnych z nienaruszonym DNA. To sprawia, że „składanie” tego genomu z powrotem jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku starszych okazów – tłumaczy dr Pask.


Wyginięcie tygrysa tasmańskiego sprawiło, że równowaga między ekosystemami Tasmanii została zachwiana. Ponadto zdarzenie negatywnie wpłynęło bioróżnorodność wyspy. Przywrócenie drapieżnika na pierwotne tereny może ograniczyć degradację siedlisk przez inne gatunki inwazyjne – zwraca uwagę TVP Nauka.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Colossal Bioscience pracuje również nad przywróceniem do życia wymarłego gatunku mamuta włochatego. Ma to być możliwe dzięki metodzie inżynierii genetycznej CRISPR. Postępy w sekwencjonowaniu genomu mogą sprawić, że zwierzęta wymarłe w epoce holocenu wkrótce powrócą do Arktyki. To z kolei ma pomóc w walce ze zmianami klimatu.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej