RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Francuzi masowo odchodzą z pracy. Podano przyczynę

Francuzi chcą lepiej zarabiać (fot. Shutterstock)
Francuzi chcą lepiej zarabiać (fot. Shutterstock)

„W pierwszym kwartale 2022 roku prawie 520 tys. osób we Francji zdecydowało się na odejście z pracy, w tym 470 tys. rozwiązało umowy zawarte na czas nieokreślony. Francuzi chcą więcej zarabiać” – wskazują eksperci rynku pracy, cytowani w piątek przez „Le Figaro”.

Rekordowa inflacja we Francji. Tak źle nie było od 37 lat

Inflacja we Francji wzrosła do najwyższego poziomu od września 1985 r. Jak podkreśla Bloomberg, będzie to wywierać coraz większą presję...

zobacz więcej

„Pracownicy poszukują lepszych warunków pracy i lepszych wynagrodzeń z uwagi na rosnącą inflację, która w lipcu wzrosła o 6,1 proc. w ujęciu rocznym” – komentuje dziennik.


„Jest to najwyższa liczba (osób zwalniających się) od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-2009, kiedy uczyniło tak około 510 tys. pracowników” – podało w czwartek francuskie ministerstwo pracy. Wyjątkowe trudności ze znalezieniem pracowników ma branża produkcyjna i usługowa.


Resort pracy i urząd statystyczny Insee wskazują jednak, że jednocześnie we Francji zaobserwowano gwałtowny skok wskaźnika zatrudnienia, który wzrósł o 68 proc. w ujęciu rok do roku, co jest absolutnym rekordem i najwyższym przyrostem, od 1975 roku, gdy rozpoczęto prowadzenie takich statystyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej