RAPORT

Tusk kontra Tusk

Przywódca Palestyńczyków mówił o „holokaustach”. Jest postępowanie

Mahmud Abbas podczas konferencji z niemieckim kanclerzem (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Mahmud Abbas podczas konferencji z niemieckim kanclerzem (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Berliński Urząd Kryminalny zajmie się wypowiedzią prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa o „holokaustach”. Słowa padły podczas niedawnej konferencji prasowej z udziałem kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Żydzi w Niemczech oburzeni zachowaniem Scholza. I tym, co zrobił później

Niemieccy Żydzi oburzeni zachowaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który nie zareagował na słowa palestyńskiego przywódcy o „holokaustach”...

zobacz więcej

We wtorek Abbas, na wspólnej konferencji prasowej z Scholzem w Urzędzie Kanclerskim, zarzucił Izraelowi wielokrotny „holokaust" Palestyńczyków, wywołując oburzenie – wskazuje Deutsche Welle. – Izrael od 1947 roku dokonał 50 masakr w 50 palestyńskich miastach. 50 masakr, 50 holokaustów – mówił przywódca.


Rzeczniczka policji w stolicy Niemiec potwierdziła w rozmowie z dziennikiem „Bild”, że lokalny Urząd Kryminalny (Landeskriminalamt), zgodnie z paragrafem 130 kodeksu karnego, pracuje nad opracowaniem postępowania przygotowawczego w sprawie wstępnego podejrzenia o podżeganie do nienawiści.  


Nazistowski terror


– Nie można odrzucić podejrzenia o trywializowanie okresu nazistowskiego terroru – powiedział gazecie ekspert z zakresu prawa karnego, Udo Vetter.


Ekspert prawa karnego z Augsburga, Michael Kubiciel, ocenił jednak w rozmowie z „Bildem”, że decydujące nie jest to, czy Abbas odwiedził Berlin na zaproszenie Niemiec. Tłumaczył, że wiele osób przyjmuje zaproszenie od władz państwowych bez posługiwania się immunitetem.Jego zdaniem decydujące było więc to, że Abbas przebywał w Niemczech „jako przedstawiciel innego państwa”. W związku z tym pytanie „czy Palestyna jest (niezależnym) państwem czy nie, ma decydujące znaczenie” – powiedział Kubiciel. Niemcy nie uznają Palestyny jako państwa – zwraca uwagę DW.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej