RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zmarła najstarsza Polka. Premier wspomina spotkanie z panią Teklą Juniewicz

Mateusz Morawiecki i Tekla Juniewicz (fot. TT/@MorawieckiM)
Mateusz Morawiecki i Tekla Juniewicz (fot. TT/@MorawieckiM)

„W wieku 116 lat odeszła od nas pani Tekla Juniewicz. Wszyscy zapamiętamy Ją jako najstarszą Polkę i 2. najstarszą osobę na świecie. Ale ja cały czas wspominam nasze ostatnie spotkanie. Niezwykła kobieta o wielkim sercu. Pani Teklo, to zaszczyt, że mogłem Panią poznać” – napisał na Twitterze szef rządu.

Zmarła najstarsza Polka. Była drugą najstarszą osobą na świecie

W wieku 116 lat zmarła mieszkająca w Gliwicach Tekla Juniewicz, która była najstarszą Polką i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie....

zobacz więcej

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku na dzisiejszej Ukrainie. Po II wojnie światowej i przesiedleniach zamieszkała wraz z mężem Janem Juniewiczem i rodziną w Gliwicach. W 2017 r. została, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, najstarszą żyjącą Polką. W kwietniu br. po śmierci Kane Tanaki z Japonii, stała się drugą pod względem wieku osobą na świecie.


Pani Tekla urodziła na terenie ówczesnych Austro-Węgier, ok. 40 km od Lwowa. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.


Tekla, pieszczotliwie nazywana przez swe opiekunki Kluską, pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się osobami starszymi z pobliskiego domu opieki. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21 – gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.


Samodzielna do późnej starości 


Po ślubie państwo Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie pan domu zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego. Na świat przyszły ich dwie córki: Janina (1928-2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.).


W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica. Po jego śmierci, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. 


Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka. W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dra Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych,  przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką,  która przeszła ten zabieg.


Autentyczność wieku pani Tekli udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Wacław Jan Kroczek,  polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.  


Obecnie najstarszą osobą w Polsce jest licząca 111 lat Wanda Szajowska. Urodziła się 12 lutego 1911 r. we Lwowie, zaś najstarszą osobą na świecie jest 118-letnia Francuzka Lucile Randon, urodzona 11 lutego 1904 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej