RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Namierzono „sprawcę” pomoru ryb w Odrze. „Znalazłem odciski palców”

Najnowsze

Popularne

Instytut Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna namierzył sprawcę, którym są złote algi, czyli glon prowadzący fotosyntezę, a oprócz tego posiadający wredną zdolność do wydzielania toksyn. Mnie udało się znaleźć niewątpliwe „odciski palców” działalności glonów prowadzących fotosyntezę – twierdzi dr hab. inż. Ryszar Szetela, specjalista w dziedzinie inżynierii środowiska z Politechniki Wrocławskiej.

Niemcy: „Zawartość rtęci poniżej normy”. Badania obalają tezy polityków PO

Najnowsze próbki wody badane w Niemczech nie dostarczyły dowodów na obecność substancji organicznej lub nieorganicznej, ani rtęci lub innych metali...

zobacz więcej

Szetela poinformował, że przeanalizował dane udostępnione na stronie władz wodnych Niemiec z ciągłego pomiaru jakości wody rzeki na wysokości Słubic. Informacje przekazał na konferencji, w której uczestniczyła m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodał, dane są rodzajem wizytówki działalności glonów. 


– Przed 7 sierpnia stężenie tlenu wynosiło 8 gram/ metr sześcienny , zaś 7 sierpnia nastąpił dramatyczny skok nawet do 12 gram/ m sześc. To aktywność glonów w wyniku zakwitu. W dzień stężenie tlenu rozpuszczanego rośnie w nocy maleje. To jest niewątpliwie związane z produkcją tlenu w miejscu, gdzie jest pomiar – mówił dr hab. Szetela.


Jak przekonywał, jest to „efekt produkcji tlenu przez glony” i „nie jest możliwe, by nastąpiło to w wyniku jakiegoś zrzutu np. wody utlenionej”.

Zakwity alg i gwałtowne pomory ryb. Biolog wyjaśnia, czy są groźne dla ludzi

– W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas...

zobacz więcej

Skokowy wzrost pH


Naukowiec relacjonował, że w przypadku pomiaru pH nastąpiła sytuacja analogiczna do tej związanej z pomiarami tlenu: „7 sierpnia nastąpił skok pH z 7 do 9 nawet 9,5”. Podobnie jak w przypadku tlenu, kontynuował, wynik tego pomiaru „w dzień rośnie w nocy maleje”.


– Glony mnożąc się pochłaniają dwutlenek węgla z wody. W związku z tym w wodzie następuje przesunięcie pH w kierunku alkaicznym, bo brakuje zakwaszającego dwutlenku węgla. W dzień pH rośnie, bo dwutlenek węgla jest wiązany, w nocy spada, bo dwutlenek węgla jest wydzielany przez glony. To jest niewątpliwy odcisk palca sprawcy którym są glony – mówił Szetela.


W jego opinii „są jeszcze inne elementy skorelowane jak np. nagły skokowy spadek stężenia azotanów, które algi pobierają”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej