RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Fotopułapki uchwyciły niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim [WIDEO]

W Polsce żyje na wolności ok. 110 niedźwiedzi (fot. yt/SDNWILK)
W Polsce żyje na wolności ok. 110 niedźwiedzi (fot. yt/SDNWILK)

Beskid Żywiecki to ostoja niedźwiedzi, miejsce gawrowania i rozrodu. Nasze fotopułapki regularnie rejestrują ich obecność – podali przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i opublikowali film w mediach społecznościowych.

Niedźwiedzica najadła się „miodu szaleńców” i... [WIDEO]

O tym, że nieposkromiona ochota na miód może ściągnąć na niedźwiedzia poważne kłopoty, wielokrotnie przekonał się Kubuś Puchatek. Teraz przygodę...

zobacz więcej

Robert Mysłajek ze stowarzyszenia Wilk powiedział, że w Beskidzie Żywieckim odnotowują bytowanie niedźwiedzi, „które tak naprawdę współdzielimy ze Słowacją”. Zaznaczył, że nie jest to populacja liczna. – Mówimy o kilku osobnikach – powiedział.


Mysłajek dodał, że na filmie widać różne niedźwiedzie; dorosłego samca i młodszego osobnika.


Beskid Żywiecki to dość niewielki obszar w porównaniu z wymaganiami niedźwiedzia brunatnego.


– Dorosłe samce mogą użytkować areał o powierzchni nawet 1 tys. km kw. W Beskidzie Żywieckim są pojedyncze niedźwiedzie, które gawrują, czasem się rozmnażają. Zarejestrowaliśmy samicę z młodymi. Niedźwiedzie przychodzą na świat zimą, podczas gawrowania, zatem ewidentnie u nas zimują – powiedział.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W naszym kraju jest pod całkowitą ochroną. Zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka. Może być jednak bardzo groźne. Pod żadnym pozorem nie należy iść w jego kierunku. Należy się spokojnie wycofywać.


Stowarzyszenie dla Natury Wilk zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych: wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej