RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraina zajmuje ponad 300 stacji paliw. Wykryto powiązania z Rosją

Jedna ze stacji Amic Energy w Kijowie (fot. Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)
Jedna ze stacji Amic Energy w Kijowie (fot. Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)

Na Ukrainie „aresztowano” 308 stacji paliw i obiektów należących do jednej z największych w tym kraju stacji paliw. Serwis Ekonomiczna Prawda podaje, że chodzi o grupę Amic Energy, która do 2015 roku należała do rosyjskiego Łukoila. Teraz – mimo że sieć formalnie należy do funduszy z Austrii – śledczy ustalili, że jej faktycznymi właścicielami i beneficjentami są obywatele Rosji.

Rosjanie „przez pomyłkę” uzbierali pieniądze na dron dla Ukrainy

Zamiast na wsparcie separatystów, pieniądze trafiły do ukraińskiej armii. To efekt hakerskiego „żartu”, za sprawą którego Rosjanie sfinansowali...

zobacz więcej

Konfiskatę ponad 300 nieruchomości i majątku korporacyjnego potwierdza ukraińskie Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego, cytowane przez „Forbes”. Choć urząd nie wskazuje na konkretne przedsiębiorstwo, to według ukraińskich źródeł chodzi o sieć stacji Amic Energy. 


Pieniądze trafiały do obywateli Rosji


Śledczy dopatrzyli się uchylania od płacenia podatków, którego kwoty sięgały ponad 270 mln hrywien. Dodatkowo przedsiębiorstwo wypłacało dywidendy na rzecz spółek niebędących ukraińskimi rezydentami podatkowymi, a związanych z obywatelami Federacji Rosyjskiej. 


Warto przypomnieć, że do 2015 roku sieć należała do rosyjskiego Łukoila. Została sprzedana austriackiej AMIC Energy Management GmbH za 300 mln dolarów, a następnie jej nazwę zmieniono na AMIC Ukraine. 

Zobacz także: Pupil Putina pławi się w luksusie w Las Vegas. Wypatrzyli go Ukraińcy [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej