RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dowódcy uciekli z okupowanego Chersonia? Szokujące zachowanie rosyjskich żołnierzy

Rosjanie przenieśli się na drugą stronę rzeki Dniepr (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosjanie przenieśli się na drugą stronę rzeki Dniepr (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Bezczelne zachowanie rosyjskich żołnierzy okupujących Chersoń na południu Ukrainy zdaje się potwierdzać doniesienia, że ich dowódcy uciekli z miasta – mówi w rozmowie ze Sky News dziennikarz z Chersonia, zastrzegając sobie anonimowość. Jak ocenia, Ukraińcy skutecznie postraszyli ostatnio wojska wroga.

To oni odpowiadają za mordowanie Ukraińców? Wpadli przez zdjęcia na telefonie [WIDEO]

Dziennikarze rosyjskiego portalu Ważnyje Istorii ustalili tożsamość wojskowych rosyjskich, którzy mogą być odpowiedzialni za rabunki, a także mordy...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Na przedmieściach pijani rosyjscy żołnierze chodzą po ulicach „z butelką alkoholu w jednej ręce i karabinem maszynowym w drugiej” – mówi dziennikarz przedstawiony zmienionym imieniem Dmytro. Według niego zachowanie Rosjan zmieniło się w ostatnich tygodniach, być może dlatego, że spodziewają się ukraińskiej kontrofensywy.


Uciekli dowódcy, zostawiły ich rodziny


– Na każdym skrzyżowaniu jest punkt kontrolny. Wszystkie samochody i autobusy są sprawdzane. Wszystkich proszą o paszporty. Wyłamują bramy garażowe. Szukają broni i innego sprzętu. Bardzo boją się partyzantów – twierdzi źródło.


Sky News przytacza doniesienia o tym, że rodziny rosyjskich żołnierzy, które przybyły do Chersonia po jego zajęciu przez wojska Rosji, teraz wyjechały w obawie przed kontrofensywą. Ukraińskie źródła wojskowe twierdziły, że rosyjscy dowódcy wycofali się z miasta na drugą stronę rzeki.


– Szczerze mówiąc, jeśli wyjechałoby dwóch generałów czy pięciu pułkowników, nie byłoby to zauważalne. Ale szeregowi żołnierze zaczęli się zachowywać bardzo bezczelnie (...) To jasne, że absolutnie nie mają dyscypliny – powiedział Dmytro.

– To pośrednio potwierdza, że najwyższej rangi oficerowie musieli uciec. Ale nikt tego nie widział, bo tego nie da się zobaczyć. To, jak przedostali się na drugą stronę (rzeki Dniepr), musiało być jakiegoś rodzaju tajną operacją – ocenił rozmówca Sky News.


„Równowaga w Chersoniu przechyla się na korzyść Ukrainy”


Rosja zaprzeczyła doniesieniom o wycofaniu się dowództwa z Chersonia, ale Sky News zaznacza, że w ciągu ostatnich miesięcy informowało o tym wiele źródeł. Stacja łączy to z przekazaniem Ukrainie zachodnich systemów rakietowych, które umożliwiły siłom ukraińskim atakowanie celów na większą odległość.


Ukraińcy uderzyli w trzy mosty przez Dniepr w Chersoniu, by odciąć drogi zaopatrzenia dla rosyjskich wojsk w mieście i zasiać wśród nich strach. – To działa. Równowaga w Chersoniu powoli przechyla się na korzyść Ukrainy – ocenia brytyjska stacja.


Zobacz także: Rosjanie „przez pomyłkę” uzbierali pieniądze na dron dla Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej