RAPORT

Pogarda

Zmarła najstarsza Polka. Była drugą najstarszą osobą na świecie

 Tekla Juniewicz (fot. UM Gliwice)
Tekla Juniewicz (fot. UM Gliwice)

Najnowsze

Popularne

W wieku 116 lat zmarła mieszkająca w Gliwicach Tekla Juniewicz, która była najstarszą Polką i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie. O jej śmierci poinformował Urząd Miasta Gliwice.

116. urodziny Tekli Juniewicz – drugiej najstarszej osoby na świecie

Mieszkająca w Gliwicach Tekla Juniewicz skończyła w piątek 116 lat. Jest najstarszą Polką i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie....

zobacz więcej

„Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni” – podał magistrat na stronie internetowej. 

 

„Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty, a także kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała. Uwielbiała towarzystwo i podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę, z którą była bardzo związana” – przypomnieli gliwiccy urzędnicy. 


Druga najstarsza osoba na świecie 


Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku na dzisiejszej Ukrainie. Po II wojnie światowej i przesiedleniach zamieszkała wraz z mężem Janem Juniewiczem i rodziną w Gliwicach.


W 2017 r. została, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, najstarszą żyjącą Polką. W kwietniu tego roku po śmierci Kane Tanaki z Japonii, stała się drugą pod względem wieku osobą na świecie. 

Premier odwiedził najstarszą Polkę

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził najstarszą Polkę, Teklę Juniewicz, która za tydzień będzie obchodzić 116. urodziny. „Kolejnych 100 lat, Pani...

zobacz więcej

Pani Tekla urodziła na terenie ówczesnych Austro–Węgier, ok. 40 km od Lwowa. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej.


Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska. 

 

Tekla, pieszczotliwie nazywana przez swe opiekunki Kluską, pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się starszymi z pobliskiego domu opieki. Miała osiem lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21 – gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa. 

 

Po ślubie państwo Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie mężczyzna zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego. Na świat przyszły ich dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.). W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica. Po jego śmierci, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka.

„Żartujmy, a nie chorujmy!”. Najstarsza Polka radzi premierowi

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek najstarszą Polkę. Pani Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, 40 km od Lwowa....

zobacz więcej

W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dra Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Została najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg. 

 

Autentyczność wieku pani Tekli udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością. 

 

Najstarszą osobą na świecie jest w tej chwili 118–letnia Francuzka Lucile Randon, urodzona 11 lutego 1904 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej