RAPORT

Tusk kontra Tusk

Odra. Wiceminister chce sprostowania od Onetu i punktuje wpadkę posłanki Zielonych

Posłanka Zielonych pomyliła instytucje: w Onecie zamiast „mezytylen” pisze o badaniach „metyzylenu”. Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zareagował na nieprawdziwe lub błędne informacje pojawiające się w kontekście sytuacji na Odrze. I żąda sprostowania od redakcji Onetu, a posłance Urszuli Zielińskiej wytyka wstydliwą wpadkę.

Nowe odkrycie w Odrze. To potwierdza hipotezę z Niemiec

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze, że wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały...

zobacz więcej

Onet w jednym z artykułów twierdził, że „państwowe laboratorium odmówiło badania ryb z Odry”, a „prawdopodobne dowody skażenia spalono”.


W odpowiedzi na ten wpis wiceszef resortu środowiska zażądał od redakcji natychmiastowego sprostowania informacji i „przeproszenia naukowców oraz personelu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego”. Jak zaznaczył, instytut na żadnym etapie nie odmówił badań, które są w jego kompetencjach


Dodał również, że jeśli dyrektor zarządu okręgu wrocławskiego Polskiego Związku Wędkarskiego pytał instytut o „metyzylen” (taka nazwa pojawia się w artykule), to słusznie otrzymano informację, że instytut takich badań nie wykonuje. Prawidłowa nazwa węglowodoru to „mezytylen”.

To nie koniec kuriozalnych pomyłek, do jakich dochodzi w kontekście sytuacji na Odrze. 


W czwartek zwrócił także uwagę posłance Zielonych Urszuli Zielińskiej. Parlamentarzystka relacjonowała w mediach społecznościowych, że odwiedziła Państwową Inspekcję Weterynaryjną w Puławach, by zdobyć wyniki badań ryb i innych organizmów z Odry. 


Okazało się, że Zielińska rzeczywiście była w Puławach, ale pomyliła instytucje: zamiast w Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, próbowała kontrolować... Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy. 

Zobacz także: Polsko-niemieckie rozmowy o Odrze. Wielka nieobecna – marszałek „od rtęci”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej