RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nowe dane GUS: wzrost wynagrodzeń, zatrudnienia i produkcji przemysłowej

W porównaniu do zeszłego roku zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
W porównaniu do zeszłego roku zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 6778,63 zł, co oznacza wzrost o 15,8 proc. rdr, podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,3 proc. W produkcji przemysłowej odnotowano wzrost o 7,6 proc. rdr.

Wzrost wynagrodzeń w Polsce


Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu w porównaniu z tym samym czasem 2021 r. było wyższe o 15,8 proc. i wyniosło 6778,63 zł brutto – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.


W stosunku do czerwca wzrosło o 3,4 proc.


Wzrost zatrudnienia


Z danych GUS wynika poza tym, że przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach było wyższe o 2,3 proc. – wyniosło 6508,3 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 0,2 proc.


Dane GUS dotyczą wybranych przedsiębiorstw, w których pracuje 10 i więcej osób.Produkcja przemysłowa. Największy wzrost w górnictwie i motoryzacji


Produkcja przemysłowa w lipcu 2022 r. wzrosła o 7,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,5 proc.


Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym w lipcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 10,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z czerwcem.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej