RAPORT

Tusk kontra Tusk

Projekt zmian w przepisach o OZE. Łatwiej z akcyzą

Projekt zakłada szereg uproszczeń w przepisach (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty)
Projekt zakłada szereg uproszczeń w przepisach (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty)

Będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla małych producentów energii odnawialnej i dla samorządów korzystających z OZE – wynika z opublikowanej na stronie KPRM zapowiedzi nowelizacji ustawy akcyzowej.

Gospodarka UE nadal rośnie, ale nastroje znacznie się pogorszyły

Gospodarka UE nadal rośnie, ale nastroje gospodarcze znacznie się pogorszyły – wynika z sierpniowego pakietu danych statystycznych opublikowanych...

zobacz więcej

W piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rady ministrów została opublikowana zapowiedź nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz kilku innych ustaw. Jak podało w informacji Ministerstwo Finansów, które jest odpowiedzialne za projekt, zmiany mają na celu głównie doprecyzowanie regulacji mogących powodować wątpliwości interpretacyjne oraz ich uproszczenie i ujednolicenie. 

 

Wśród zmian, jakie mają zostać wprowadzone projektowaną ustawą, jest wydłużenie do dnia 31 grudnia 2029 r. dotychczas obowiązującego zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych stanowiących pojazdy hybrydowe zasilane energią pochodzącą z zewnątrz o pojemności silnika spalinowego nieprzekraczającej 2000 cm sześc. 

 

Poza tym projekt zakłada wprowadzenie uproszczeń dla podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i ją zużywających, w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji oraz z odnawialnych źródeł energii z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i ją zużywających, w zakresie obowiązku składania deklaracji podatkowej.

Ubezpieczenie pomostowe do zwrotu. Banki będą oddawać pieniądze [WIDEO]

zobacz więcej

Uproszczenia mają objąć także jednostki samorządu terytorialnego, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w różnych ich jednostkach organizacyjnych, w zakresie obowiązku rejestracji, składania deklaracji podatkowej i prowadzenia ewidencji. 

 

Resort chce także znieść obowiązek wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych dla podmiotów korzystających z obniżonej stawki akcyzy w przypadku produkcji krajowej napojów alkoholowych. Jedynie w przypadku planowanej dostawy do innych państw członkowskich UE, aby móc skorzystać na terenie tych państw z obniżonej stawki, konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem o taki certyfikat. 

 

W projekcie jest mowa także o wprowadzeniu obowiązku deklarowania nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego na deklaracji podatkowej zamiast na deklaracji uproszczonej oraz jednoznacznego wskazania, że w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego suszu tytoniowego składana jest deklaracja podatkowa. 

 

Zgodnie z informacją z wykazu prac legislacyjnych, projekt powinien zostać przyjęty przez radę ministrów w III kw. 2022 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej