RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ryby śnięte w Odrze. Wojewoda zachodniopomorski o zakazie do 25 sierpnia

Najnowsze

Popularne

Wyławianych jest coraz mniej śniętych ryb. Są w coraz gorszym stanie, w coraz większym stanie rozkładu. To z jednej strony powoduje trudności w wydobyciu, ale z drugiej strony świadczy o coraz mniejszym śnięciu nowych ryb – powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zakaz korzystania z Odry został wydłużony do czwartku, 25 sierpnia.

Niemieccy naukowcy stawiają na roślinę. „Niezidentyfikowany toksyczny gatunek w Odrze”

Niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg mógł przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze – podejrzewają naukowcy z berlińskiego...

zobacz więcej

– Rybacy od trzech dni wybierają śnięte ryby z kanałów szczecińskich – powiedział wojewoda. Podał też informację o ilości wyławianych ryb. Pierwszego dnia było to około 2,5 tony, drugiego dnia podobnie, natomiast w czwartek 1,6 tony. 

 

– To pokazuje na ewidentnie zmniejszenie ilości śniętych ryb. One są w coraz gorszym stanie, w coraz większym stanie rozkładu. To z jednej strony powoduje trudności w wydobyciu, ale z drugiej strony świadczy o coraz mniejszym śnięciu nowych ryb – podkreślił Bogucki. 

 

Zaznaczył, że jeżeli zaobserwowano „świeże” śnięte ryby, to zwykle są to ryby, które ucierpiały w wyniku przyduchy. – Ale też ten proces nie jest na wielką skalę – dodał.

teraz odtwarzane
Zakaz korzystania z wód Odry do 25 sierpnia

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Prokuratura o szczegółach śledztwa

W śledztwie ws. zanieczyszczenia Odry przesłuchano ok. 228 świadków, przeprowadzono 12 oględzin z udziałem biegłych na różnych odcinkach Odry; z...

zobacz więcej

– Miejmy nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do natlenienia się wody poprzez wymieszanie z wodami Dąbia i Zalewu Szczecińskiego. Być może pomogą także deszcze, chociaż burze nie są korzystne. Oby ten trend wyhamowania śnięcia ryb się utrzymał – zaznaczył. 

 

Przedłużony zakaz korzystania z wód Odry 


Podał też powód przedłużenia zakazu korzystania z Odry, który najpierw miał obowiązywać do poniedziałku 22 sierpnia, a potem został zmieniony decyzją wojewody do czwartku, 25 sierpnia. 

 

Zarówno strona samorządowa, jak i rybacy wskazali, że wolą, żeby ten zakaz był dłuższy, żeby nie był przedłużany z dnia na dzień. Wtedy będą mogli lepiej zorganizować sobie pracę – powiedział wojewoda. 

 

– Ten zakaz może być w każdym momencie cofnięty, gdy sytuacja w wodzie będzie dobra – dodał. Jak zaznaczył zadecydują o tym dwie kwestie: składu chemicznego wody i kwestia związana z tym czy w rzece są śnięte ryby, czy ich nie będzie. 

Wojewoda zachodniopomorski apeluje do Niemiec: Odra to nasza wspólna rzeka [WIDEO]

O najnowszych informacjach dotyczących sytuacji na Odrze, a także działaniach, które są i będą podejmowane, mówił w porannej Kronice o 8:30...

zobacz więcej

Alert RCB 

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek smsowy alert do użytkowników sieci komórkowych przebywających w części województwa zachodniopomorskiego o zanieczyszczonej wodzie w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. 

 

Alert został wysłany w związku z przedłużeniem wniosku wojewody zachodniopomorskiego dotyczącego zakazu korzystania z Odry. 

 

„Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty" – poinformowano w komunikacie. Otrzymali go użytkownicy sieci komórkowych przebywający w zachodniej części regionu w powiatach: myśliborskim, gryfińskim, goleniowskim, polickim, kamieńskim oraz Szczecinie i Świnoujściu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej