RAPORT

Tusk kontra Tusk

Polsko-niemieckie rozmowy o Odrze. Wielka nieobecna – marszałek „od rtęci”

Urząd marszałek Polak tłumaczy nieobecność sezonem urlopowym (fot. PAP/Lech Muszyński)
Urząd marszałek Polak tłumaczy nieobecność sezonem urlopowym (fot. PAP/Lech Muszyński)

29 sierpnia ma odbyć się specjalne spotkanie Polsko-Niemieckiej Rady ds. Środowiska poświęcone przede wszystkim katastrofie ekologicznej na Odrze. Jak donosi gazetalubuska.pl, w spotkaniu mieli wziąć udział przedstawiciele trzech nadodrzańskich sejmików wojewódzkich. Jako jedyna wyłamała się ekipa marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Polak. Ona pierwsza nakręciła histerię o rtęci w Odrze, nie czekając na precyzyjne wyniki badań.

Marszałek woj. lubuskiego: Miałam świadomość, że rtęć nie jest przyczyną śnięcia ryb

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak przyznała, że miała świadomość, że rtęć nie jest przyczyną śnięcia ryb w Odrze. Przekazałam informację, że...

zobacz więcej

Już w połowie tego tygodnia wojewoda lubuski Władysław Dajczak wskazywał w rozmowie z TVP Info, że marszałek Polak (PO) nie tylko rozpowszechniała niesprawdzone informacje o rtęci w Odrze, ale także „nie przychodzi na posiedzenia sztabów kryzysowych”.


Fake news marszałek Polak?


Dziś o rzekomych rekordowych poziomach rtęci w Odrze mówi się raczej w kategorii fake newsa, choć zlecane są kolejne badania wody z rzeki. Dotąd jednak przeprowadzone próby nie potwierdziły teorii marszałek Polak. 


Czytaj więcej – Niemcy: „Zawartość rtęci poniżej normy”. Badania obalają tezy polityków PO


Na zaplanowanym na koniec sierpnia spotkaniu w brandenburskim Bad Saarow, zwołanym na prośbę niemieckiej federalnej minister środowiska Steffi Lemke, mieli wziąć udział przedstawiciele samorządów województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Okazuje się jednak, że tych pierwszych nie będzie, bo mają urlop.


Albo urlop, albo... szukają rtęci


„Z uwagi na liczne obowiązki służbowe oraz okres wakacyjny w spotkaniu nie będzie uczestniczył przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego” – czytamy w odpowiedzi jednostki kierowanej przez Elżbietę Polak przesłanej do Ministerstwa Środowiska, którą cytuje gazetalubuska.pl.


Serwis zauważa (nie kryjąc sarkazmu), że być może przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego „wciąż zajmują się poszukiwaniem rtęci”. Apeluje jednak, by dla dobra Odry i mieszkańców okolicznych terenów marszałek Polak wysłała kogoś na spotkanie polsko-niemieckiej Rady Ochrony Środowiska. 


Zobacz także: Zakwity alg i gwałtowne pomory ryb. Biolog wyjaśnia, czy są groźne dla ludzi

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej