RAPORT

Tusk kontra Tusk

Moody's podwyższył rating Orlenu. Jest najwyższy w historii

Szef Orlenu Daniel Obajtek (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Szef Orlenu Daniel Obajtek (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

„Agencja ratingowa Moody's Investors Service podwyższyła rating PKN Orlen z dotychczasowego poziomu Baa2 do Baa1” – poinformował PKN Orlen. „To najwyższy poziom w historii koncernu; rating uwzględnia zakończoną fuzję z Lotosem” – zaznaczono.

Niemcy: „Zawartość rtęci poniżej normy”. Badania obalają tezy polityków PO

Najnowsze próbki wody badane w Niemczech nie dostarczyły dowodów na obecność substancji organicznej lub nieorganicznej, ani rtęci lub innych metali...

zobacz więcej

Jak podał PKN Orlen, podniesienie ratingu do – jak podkreślono – najwyższego w historii koncernu poziomu to efekt skutecznej realizacji procesów przejęć, w tym zakończonej fuzji z Grupą Lotos i finalizowanego obecnie połączenia z PGNiG oraz mocnych fundamentów finansowych Grupy Orlen.


„Według Moody's skuteczne przejęcie gazowych aktywów może stanowić podstawę do dalszego wzrostu oceny PKN Orlen jako lidera procesu transformacji energetycznej Polski" – dodano.


Zobacz także:  Plan połączenia Orlenu i PGNiG. Jest opinia biegłego rewidenta

 

„Inwestujemy w rozwój Grupy Orlen, wzmacniamy dotychczasowe i wchodzimy w nowe, perspektywiczne obszary działalności, skutecznie konsolidując podmioty z sektora energetycznego w Polsce i w regionie. Jednocześnie generujemy solidne wyniki finansowe i utrzymujemy pod ścisłą kontrolą zadłużenie koncernu” – powiedział cytowany w komunikacie spółki szef Orlenu Daniel Obajtek.


„Nasze działania przynoszą wymierne efekty, co dostrzega Moody's. Podwyższony rating uwzględnia zakończoną właśnie fuzję PKN Orlen z Grupą Lotos i po niemal jednomyślnych decyzjach akcjonariuszy obu spółek podczas Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń stanowi kolejny dowód na to, że transakcja jest biznesowo słusznym kierunkiem. Wysoka ocena potwierdza też pozytywną ocenę Moody's dla strategii budowy firmy multienergetycznej, uwzględniającej w niedalekiej przyszłości połączenie z PGNiG” – dodał.


Nowa ocena kredytowa PKN Orlen


Gospodarka: wzrost polskiego PKB w tym roku jednym z najwyższych wzrostów w UE

Powinniśmy patrzeć na całoroczny wzrost PKB. Widzimy, że rok do roku wynosi on teraz 5,3 proc. W kontekście całego roku 2022 myślę, że to będzie...

zobacz więcej

Równocześnie Moody's podwyższył też podstawową ocenę kredytową spółki z dotychczasowego poziomu baa3 do baa2.


„Agencja podwyższyła także rating z poziomu Baa2 do Baa1 dla ustanowionego przez PKN Orlen S.A. programu emisji średnioterminowych Euroobligacji do kwoty 5.000.000.000 euro" – podano w komunikacie.


Zobacz także:  Były prezes Orlenu: MOL jest obecny na polskim rynku od 20 lat

 

Jednocześnie agencja podwyższyła rating z poziomu Baa2 do Baa1 euroobligacji: o wartości 500 mln euro zapadających w 2028 r., wyemitowanych przez PKN Orlen w ramach Programu EMTN, oraz euroobligacji o wartości 750 mln euro zapadających w 2023 r., wyemitowanych przez Orlen Capital AB oraz gwarantowanych przez PKN Orlen.


Jak podano w komunikacie Orlenu, perspektywa wszystkich podwyższonych przez agencję ratingów pozostaje pozytywna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej