RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gospodarka: wzrost polskiego PKB w tym roku jednym z najwyższych wzrostów w UE

Mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE (fot. Shutterstock)
Mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE (fot. Shutterstock)

Powinniśmy patrzeć na całoroczny wzrost PKB. Widzimy, że rok do roku wynosi on teraz 5,3 proc. W kontekście całego roku 2022 myślę, że to będzie jeden z najwyższych wzrostów PKB w UE – ocenił wiceminister finansów Piotr Patkowski w wywiadzie dla wPolityce.pl.

Niemiecki rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck przyznał, że pandemia i wojna na Ukrainie odbiły się na sytuacji niemieckiej gospodarki. Tamtejsi ekonomiści...

zobacz więcej

GUS poinformował, że Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2022 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w drugim kw. o 2,3 proc.

 

– Jest to spadek kwartał do kwartału i nie można go traktować jako główny miernik świadczący o sile gospodarki. Trzeba popatrzeć na poziom PKB w oderwaniu od czynników sezonowych czy jednorazowych. Jeśli popatrzymy na PKB za pierwszy kwartał, gdzie jednym z jego głównych motorów był wzrost zapasów, on teraz po prostu wygasa – stwierdził Patkowski.

 

– Patrząc na inne wskaźniki - produkcji przemysłowej czy konsumpcji, to oczywiście mamy pewne spowolnienie dynamiki tych czynników, ale jednak one utrzymują się na wysokim poziomie, biorąc pod uwagę, w jakiej kondycji jest światowa gospodarka. Polska wypada na tle wielu państw europejskich zdecydowanie lepiej – zaznaczył.

 

– Powinniśmy patrzeć na całoroczny wzrost PKB. Widzimy, że rok do roku wynosi on 5,3 proc. W kontekście całego roku 2022 myślę, że to będzie jeden z najwyższych wzrostów PKB w Unii Europejskiej – ocenił wiceminister finansów. 

 – Popatrzmy też na PKB z perspektywy ostatnich 2-3 lat, czyli jaka była kondycja gospodarki przed wybuchem pandemii i teraz. Tutaj Polska również zdecydowanie wybija się pozytywnie na tle innych państw – dodał.

 

Patkowski podkreślił, że mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej, co pokazuje, że mamy bardzo mocne i stabilne fundamenty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej