RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Niemcy: „Zawartość rtęci poniżej normy”. Badania obalają tezy polityków PO

Katastrofa ekologiczna na Odrze (fot. PAP/Jerzy Muszyński, PAP/Marcin Bielecki)
Katastrofa ekologiczna na Odrze (fot. PAP/Jerzy Muszyński, PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Najnowsze próbki wody badane w Niemczech nie dostarczyły dowodów na obecność substancji organicznej lub nieorganicznej, ani rtęci lub innych metali ciężkich, które mogłyby spowodować śmierć ryb – poinformował „Głos Wielkopolski”.

Zakwity alg i gwałtowne pomory ryb. Biolog wyjaśnia, czy są groźne dla ludzi

– W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas...

zobacz więcej

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak (PO) jako pierwsza twierdziła, że w Odrze wykryto gigantyczne ilości rtęci. Dotychczasowe badania w Polsce i Niemczech nie potwierdziły jej teorii. 


Mimo to politycy Platformy rozpowszechniali w mediach doniesienia o metalach ciężkich. „PiS jest jak rtęć” – pisał Donald Tusk.


Zobacz także ->  Setki nielegalnych wylotów ścieków do Odry. Szokujące wyniki kontroli

 

Teraz rzeczniczka Ministerstwa Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Klimatu Brandenburgii poinformowała „Głos Wielkopolski”, że najnowsze próbki wody - badane w czwartek (18 sierpnia) przez Laboratorium Krajowe Berlin-Brandenburgia nie dostarczyły Państwowemu Urzędowi ds. Środowiska (LfU) żadnych dowodów na obecność substancji organicznej lub nieorganicznej, ani rtęci lub innych metali ciężkich, które mogłyby spowodowały śmierć ryb.


Jak czytamy, pojawia się „coraz więcej wskazań, że sole sprzyjają występowaniu gatunków glonów, które są toksyczne dla ryb”.

Wojewoda o fake newsie Polak: Niedopuszczalne podawanie informacji budzących panikę

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że wraz z przedstawicielami służb przepłynął 10-kilometrowy odcinek Odry. – Nie znaleźliśmy żadnej...

zobacz więcej

„Są one dalej porównywane z Instytutem Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza" – napisano w przesłanym redakcji oświadczeniu.


Zobacz także ->  Marszałek woj. lubuskiego: Miałam świadomość, że rtęć nie jest przyczyną śnięcia ryb

 

„W pobranych próbkach martwych ryb stwierdzono dzisiaj, że zawartość rtęci mieści się w zakresie wartości ustalonych w ostatnich latach i pozostaje poniżej odpowiedniej normy UE” – napisała Frauke Zelt.


Stwierdziła, że inne dane przekazane dzisiaj przez laboratorium państwowe nadal nie wskazują na inne przyczyny: „nadal wysoka zawartość tlenu, nadal wysoka przewodność elektryczna, wysoka zawartość chlorofilu, niezauważalne znaleziska metali”.


Zobacz także ->  Niemcy: Media krytykują władze Brandenburgii za opieszałość ws. Odry

 

O „śmiertelnej rtęci", powołując się na Niemców, mówił też Szymon Hołownia.


Zobacz też komentarz rybaka z 30-letnim stażem.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej