RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nie udało się osiągnąć porozumienia pomiędzy Serbią i Kosowem

 Nie udało się osiągnąć porozumienia pomiędzy Serbią i Kosowem (fot. Shutterstock/Dragan Mujan; Forum/Hazir Reka / Reuters / Forum)
Nie udało się osiągnąć porozumienia pomiędzy Serbią i Kosowem (fot. Shutterstock/Dragan Mujan; Forum/Hazir Reka / Reuters / Forum)

Nie udało się osiągnąć porozumienia pomiędzy Serbią i Kosowem. Liderzy obu państw zgodzili się jednak na kontynuację rozmów w najbliższych dniach – poinformował w czwartek szef dyplomacji UE Josep Borrell. Prezydent Serbii Aleksander Vuczić spotkał się z premierem Kosowa Albinem Kurtim.

Władze w Kosowie odraczają wejście w życie kontrowersyjnych przepisów

Rząd w Prisztinie odłożył o miesiąc wdrażanie swego planu, który nakłada na etnicznych Serbów zamieszkujących północne Kosowo wymianę tablic...

zobacz więcej

– Niestety nie udało się dziś osiągnąć porozumienia, mającego złagodzić napięcia pomiędzy państwami, ale do 1 września zostało jeszcze trochę czasu – powiedział Borrell, odnosząc się do terminu, z końcem którego Kosowo, według aktualnych planów, wprowadzi zmiany, nakładające obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych z serbskich na kosowskie przy wjeździe na terytorium Kosowa.


31 lipca rząd Kosowa odłożył o miesiąc wdrażanie planu, który wprowadza również obowiązek wymiany dowodów osobistych, wydanych przez Belgrad i przyjęcie dokumentów tymczasowych, wydanych przez władze w Prisztinie. Czekający na decyzję Serbowie, którzy stanowią mniejszość w Kosowie, zamieszkującą m.in. północne rejony kraju, zaczęli w czwartek ponownie wznosić barykady na przejściach granicznych między Serbią i Kosowem. 


Barykady te zaczęto rozmontowywać następnego dnia po odłożeniu decyzji przez kosowski rząd.

NATO gotowe do interwencji. Wiceszef MSZ o napiętej sytuacji między Serbią i Kosowem

Napiętą sytuację w północnych gminach Kosowa potwierdza dowództwo KFOR – międzynarodowych sił pokojowych NATO. W komunikacie prasowym napisano, że...

zobacz więcej

Trudny dialog


Przed czwartkowymi spotkaniami Borrell napisał na Twitterze, że „ostatnie napięcia na północy Kosowa udowodniły, że nadszedł czas na osiągnięcie pełnej normalizacji w stosunkach obu państw”. W Brukseli odbyły się w czwartek dwie rundy rozmów Vuczicia z Kurtim, którym pośredniczyli dyplomaci UE: Josep Borrell oraz Miroslav Lajczak, specjalny przedstawiciel UE ds. dialogu między Belgradem a Prisztiną i innych kwestii dotyczących Bałkanów Zachodnich.


Liderzy Serbii i Kosowa odbyli również tego dnia osobne spotkania z unijnymi mediatorami. Konferencję prasową prezydenta Vuczicia zaplanowano na piątek. – Będzie to jedno z jego najważniejszych oświadczeń publicznych, wygłosi je po powrocie do Belgradu – powiedział anonsując briefing Petar Petković, szef rządowego biura ds. Kosowa.


– Walczymy o pokój, stabilność i rozwiązania kompromisowe, dlatego prezydent zostanie jeszcze w Brukseli – dodał Petković. Spotkanie liderów, będące częścią dialogu prowadzonego przez UE, było pierwszym od ponad roku. W środę Vuczić i Kurti odbyli osobne rozmowy ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Bałkanów Zachodnich Gabrielem Escobarem oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.


Kwestią pozostającą w centrum dialogu Belgradu i Prisztiny jest utworzenie w Kosowie Wspólnoty Gmin Serbskich – postulowanej przez kosowskich Serbów i Serbię jednostki autonomicznej z 10 gmin posiadających większość serbską. Ustanowienie Wspólnoty było jednym z postanowień zawartego w 2013 roku porozumienia brukselskiego, którego wprowadzenia w życie odmawia strona kosowska.


Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Rozpoczęty w 2013 roku dialog nie przyniósł dotąd znaczącego porozumienia. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej