RAPORT

Tusk kontra Tusk

Fogiel: przedstawiciele rządu zamierzali pojawić się na komisji ws. Odry

Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel (fot. PAP/Piotr Nowak)
Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel (fot. PAP/Piotr Nowak)

– Przedstawiciele rządu zamierzali pojawić się na czwartkowym posiedzeniu senackiej komisji klimatu ws. sytuacji na Odrze, ale są pewne granice – powiedział PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak dodał, zachowanie szefa tej komisji nie licuje z powagą parlamentu.

Nowe odkrycie w Odrze. To potwierdza hipotezę z Niemiec

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze, że wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały...

zobacz więcej

W czwartek odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu, na której miała zostać przedstawiona informacja o katastrofie ekologicznej na Odrze. 


Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, a także MSWiA i ministerstwa infrastruktury, jednak nie pojawili się na nim.


Podczas późniejszej konferencji prasowej senator Krzysztof Kwiatkowski (niezależny) stwierdził, że to smutny dzień, gdyż „okazało się, że na rozmowę o największej katastrofie ekologicznej w Polsce od dziesiątków lat nie uznał za stosowne pojawić się żaden przedstawiciel administracji rządowej”. Jak dodał, w ministerstwie klimatu „obrażono się tweetem jednego z senatorów”. 


– Wiem, że brzmi to absurdalnie, ale coraz częściej mamy wrażenie, że w oparach tego absurdu się poruszamy – mówił Kwiatkowski.


Zobacz także ->  Niemcy: Media krytykują władze Brandenburgii za opieszałość ws. Odry

 

Przedstawiciele rządu zamierzali pojawić się na dzisiejszej komisji, są jednak pewne granice. Jeżeli przewodniczący komisji, na której mieliby się pojawić przedstawiciele rządu, używa takich sformułowań, jeżeli jego zachowanie, nawet przy najbardziej wstrzemięźliwym języku i stosując najbardziej eufemistyczne wyrażenia, trudno nazwać inaczej niż prostactwem, to kompletnie nie licuje z powagą parlamentu – skomentował Fogiel.


Jak dodał, używanie przez szefa komisji Stanisława Gawłowskiego „wyzwisk w stosunku do konstytucyjnych ministrów spowodowało, że przedstawiciele rządu nie pojawili się na obradach komisji". – Zaskakujące jest, że pan senator Kwiatkowski dziwi się, że taka zapadła decyzja – zaznaczył rzecznik PiS.


„Granica została przekroczona”

Wojewoda o fake newsie Polak: Niedopuszczalne podawanie informacji budzących panikę

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że wraz z przedstawicielami służb przepłynął 10-kilometrowy odcinek Odry. – Nie znaleźliśmy żadnej...

zobacz więcej

Fogiel podkreślił jednocześnie, że przedstawiciele ministerstw są obecni w Senacie w czasie procesu legislacyjnego, a także bardzo często pojawiają się na zaproszenie senatorów podczas obrad komisji.


– Senat nie ma funkcji kontrolnej i ministrowie nie mają obowiązku pojawienia się w Senacie, a jednak to robią, ale tym razem granica została przekroczona – powiedział.


Zwrócił też uwagę, że przedstawiciele rządu byli obecni w środę w Sejmie podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych ws. sytuacji na Odrze i odpowiadali na pytania posłów.


Zobacz także ->  Setki nielegalnych wylotów ścieków do Odry. Szokujące wyniki kontroli

 

Resort klimatu w piśmie skierowanym do przewodniczącego senackiej komisji ds. klimatu senatora Stanisława Gawłowskiego poinformował, że nieobecność przedstawicieli ministerstwa na czwartkowej komisji ma związek z twitterowym „skandalicznym” wpisem polityka PO.


W środę wieczorem senator Gawłowski napisał: „PiS krzyczy: Polacy nic się nie stało!! Tylko Odra martwa. Morawiecki, Moskwa, Adamczyk, Ozdoba, Gróbarczyk i inna PiSowska swołocz nie zamieciecie katastrofy ekologicznej na Odrze pod dywan. Wszystko wyjaśnimy".


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej