RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zełenski o wizycie prezydenta Turcji: Mocny sygnał wsparcia od silnego kraju

Wizyta prezydenta Turcji, to mocny sygnał wsparcia ze strony silnego kraju – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowach we Lwowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Jednym z głównych tematów rozmów była sprawa eksportu ukraińskiego zboża a także szantaż jądrowy Rosji i dwustronna współpraca wojskowa.

Prezydent Turcji zaproponował Putinowi spotkanie z Zełeńskim. Podał miejsce

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że podczas piątkowej rozmowy ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Soczi...

zobacz więcej

– Podczas spotkania we Lwowie omówiliśmy z Recepem Tayyipem Erdoganem możliwość ulepszenia inicjatywy eksportu ukraińskiego zboża, sytuację wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, szantaż jądrowy ze strony okupantów, kradzież przez Rosję zboża na wielką skalę na terytoriach tymczasowo okupowanych – powiadomił Zełenski .


W czwartek z wizytą we Lwowie, na zachodzie Ukrainy przebywa także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podczas wspólnej konferencji Zełenski podkreślił wiodącą rolę Turcji i w szczególności Erdogana w uruchomieniu inicjatywy eksportu ukraińskiego zboża w warunkach wojskowej blokady przez Rosję portów na południu Ukrainy.


W lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne „lustrzane” umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie, które gwarantują bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).


– Rosja powinna niezwłocznie wyprowadzić swoje wojska z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – podkreślił Zełenski, wskazując, że sytuacja w okupowanej przez wojska rosyjskie siłowni i szantaż nuklearny Moskwy grozi katastrofą dla Ukrainy i całego świata.


 Rosja utrzymuje na terenie elektrowni i w sąsiadującym z nią Enerhodarze swoje wojska i sprzęt wojskowy. Ostrzeliwują również ten teren, oskarżając o to stronę ukraińską.


Zełenski wyraził nadzieję, że prezydent Turcji weźmie udział w spotkaniu Platformy Krymskiej, które ma się odbyć w formacie online 23 sierpnia. To zainicjowane w ubiegłym roku międzynarodowe forum, dotyczące deokupacji Krymu. Rosja nielegalnie zaanektowała Krym, część ukraińskiego terytorium, w marcu 2014 r.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej