RAPORT

Tusk kontra Tusk

Dwie zimy „będą ciężkie”. Niemiecka Agencja ds. Sieci ma kłopoty

Niemców czeka przykręcanie kaloryferów (fot. Shutterstock/Axel Bueckert)
Niemców czeka przykręcanie kaloryferów (fot. Shutterstock/Axel Bueckert)

Wyznaczone przez rząd cele, dotyczące napełniania magazynów gazu przed zimą na poziomie 95 proc., będą trudne do osiągnięcia – ocenia szef Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Mueller. Jego zdaniem, mimo przygotowywanych zapasów gazu, najbliższe dwie zimy „będą co najmniej ciężkie".

Magazyny gazu pełne. Wcześniej je powiększono

Wiceprezes spółki Artur Cieślik powiedział, że w latach 2010-21 firma dwukrotnie zwiększyła pojemność magazynów - z 1,7 miliarda do 3,2 miliarda...

zobacz więcej

– To nie jest kwestia najbliższej zimy, ale co najmniej dwóch. Kolejna zima może być jeszcze cięższa – prognozuje Mueller.


  – Musimy zmagazynować dużo gazu przez co najmniej kolejny rok. Mówiąc wprost: to będą co najmniej dwie ciężkie zimy – dodaje. Jak zaznaczył, nie spodziewa się, by kolejne wyznaczone przez Ministerstwo Gospodarki cele w zakresie zapełniania magazynów gazem udało się osiągnąć tak szybko, jak pierwszy.  Plany zakładają osiągnięcie do 1 października 85 proc. zapełnienia zbiorników, a do 1 listopada – 95 proc.


– To bardzo ambitny cel – przyznał szef Federalnej Agencji ds. Sieci. – Nie będziemy w stanie tego osiągnąć, ponieważ poszczególne magazyny zaczynały z bardzo niskiego poziomu – zauważył Mueller.


Jak dodał, dlatego zimą prawdopodobnie można będzie spodziewać się lokalnych niedoborów gazu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej