RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Gorąco w Kaliningradzie. Rosjanie rozmieścili pociski Kindżał

Kindżały w atakach na Ukrainę wykorzystywano już w marcu (fot. SHutterstock/Dianov Boris)
Kindżały w atakach na Ukrainę wykorzystywano już w marcu (fot. SHutterstock/Dianov Boris)

Rosja rozmieściła w Kaliningradzie swoje trzy najnowocześniejsze rakiety – pociski hipersoniczne Kindżał. „Zostały one tam dostarczone przez myśliwce MiG-31, które według rosyjskiego resortu obrony mają być w stałej gotowości bojowej” – podała w czwartek amerykańska agencja Associated Press.

W USA wiedzieli, że Rosja zaatakuje. Wstrząsające ustalenia wywiadu i decyzja Zełenskiego

Dziennik „The Washington Post” poznał szczegóły ustaleń amerykańskiego wywiadu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przekonuje, że w USA od...

zobacz więcej

Według rosyjskiej armii Kindżał ma zasięg do 2 tys. km i leci z 10-krotną szybkością dźwięku, jest zatem trudny do przechwycenia.


Dowództwo sił powietrznych Ukrainy przyznało, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom.


Zobacz także ->  Zadzwonili do matki Rosjanina. Komiczna reakcja kobiety [WIDEO]

 

Wojska rosyjskie użyły ostatnio tych rakiet na początku sierpnia w ataku na obwód winnicki. W sumie od początku inwazji na Ukrainę odnotowano tylko kilka przypadków zastosowania pocisków tego typu.


„Rosjanie starają się je wykorzystywać wyłącznie przeciw nadzwyczaj ważnym celom” – ogłosiło dowództwo sił powietrznych Ukrainy.


Zobacz także ->  Rekordowy korek na moście krymskim. Rosjanie zablokowali przejazd

 

O użyciu pocisków Kindżał w atakach na Ukrainę poinformowano po raz pierwszy w marcu. Celem był wówczas podziemny magazyn rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej