RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nowe odkrycie w Odrze. To potwierdza hipotezę z Niemiec

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze, że wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały „obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów – złotych alg”. Co ciekawe, podobne ustalenia docierają do nas zza zachodniej granicy. W Niemczech również badania nie potwierdziły doniesień polityków PO o ogromnych ilościach rtęci, a jako powód masowego ginięcia ryb coraz częściej wskazuje się „niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg”.

Niemcy: Media krytykują władze Brandenburgii za opieszałość ws. Odry

„Winne mogą być mikroalgi” – taką tezę odnośnie masowego śnięcia ryb w Odrze coraz częściej stawiają niemieccy eksperci zajmujący się wodnymi...

zobacz więcej

Anna Moskwa przekazała informacje o wykryciu w wodzie z Odry mikroorganizmów.


„Ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże” – napisała minister klimatu i środowiska.


Jak dodała, „nie są ona szkodliwe dla człowieka”. „Wkrótce więcej informacji” – podsumowała.


Zobacz także ->  Marszałek woj. lubuskiego: Miałam świadomość, że rtęć nie jest przyczyną śnięcia ryb


Przypomnijmy, że od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. 


Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb.


W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.


Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak (PO) jako pierwsza zaatakowała polski rząd twierdząc, że w Odrze wykryto gigantyczne ilości rtęci. Dotychczasowe badania w Polsce i Niemczech nie potwierdziły jej teorii. Dziś sprawa nazywana jest „fake newsem”.


Niemcy też szukają przyczyn katastrofy

Katastrofa na Odrze. „Marszałek Polak nie przychodzi na posiedzenia sztabów kryzysowych”

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak (PiS) poinformował w rozmowie z TVP Info, że marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak (PO) nie tylko...

zobacz więcej

Coraz więcej ekspertów wskazuje z kolei, że przyczyną katastrofy ekologicznej może być m.in. niski poziom wód i bardzo wysokie temperatury.


„Niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg mógł przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze” – podejrzewają naukowcy z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza.


Zobacz także ->  Premier: Przeznaczymy środki konieczne, żeby Odra się odrodziła

 

Dla ekologa wody Christiana Woltera według obecnej wiedzy jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna katastrofy. Przy nietypowych warunkach glony mogły się masowo rozwijać. 


Po otwarciu śluz prawdopodobnie toksyczne algi spływały Odrą. To ma wyjaśniać wysoką zawartość tlenu, pomimo wysokich temperatur. 


„Analityk wody Wolf von Tuempling z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Magdeburgu również uważa tezę o glonach za prawdopodobną, ale może sobie wyobrazić także inne przyczyny” – pisze portal. Przede wszystkim wysoka zawartość soli nadal zastanawia badaczy. Nielegalne zrzuty substancji mogą tu odgrywać pewną rolę. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej