RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zakaz zbliżania się do Odry przedłużony? „Lepiej na dłuższy okres”

Strażacy wciąż wyławiają martwe ryby na Odrze w Szczecinie (fot.  PAP/Jerzy Muszyński)
Strażacy wciąż wyławiają martwe ryby na Odrze w Szczecinie (fot. PAP/Jerzy Muszyński)

Wojewoda zachodniopomorski zapowiada przedłużenie zakazu zbliżania się do Odry. Zbigniew Bogucki poinformował, że wyda w tej sprawie stosowne rozporządzenie, z terminem obowiązywania do 25 sierpnia.

Setki nielegalnych wylotów ścieków do Odry. Szokujące wyniki kontroli

Odra jest zanieczyszczana regularnie – wskazują pierwsze wyniki kontroli prowadzonych przez Wody Polskie. Jak opisuje „Rzeczpospolita”, w jej...

zobacz więcej

Jak podkreślił Bogucki w rozmowie z RMF, decyzja o czasie przedłużenia została podjęta po konsultacji ze środowiskami związanymi z Odrą, m.in. samorządowcami, wędkarzami.


– Wolą, żeby to nie było przedłużanie co dwa, trzy dni, tylko lepiej na dłuższy okres. Jeżeli będą przesłanki merytoryczne, fundamentalne: nie będzie śniętych ryb i parametry wody będą takie jak teraz – bo są dobre, ale wciąż są śnięte ryby – to wtedy będzie można ten zakaz znieść. Ja wtedy automatycznie ten zakaz będę znosił – powiedział wojewoda.


„Trzeba przyjąć czynnik niebezpieczny dla ludzi”


Przekazał, że „parametry wody są dobre”. – Żaden z parametrów składu chemicznego wody nie stwarzałby zagrożenia dla zdrowia czy życia ludzi. Z drugiej strony obserwujemy wciąż śnięte ryby – dodał.


Jak powiedział, „skoro organizmy żywe w rzece obumierają, trzeba przyjąć, że musi być jakiś czynnik, który jest przynajmniej potencjalnie niebezpieczny również dla zdrowia ludzkiego”.

Wprowadzony 12 sierpnia zakaz egzekwuje ponad 300 policjantów, którzy patrolują kąpieliska, również dzikie. W regionie powstało 26 zapór w 15 miejscach, 37 łodzi z załogami monitoruje kanały Odry w granicach Szczecina.


Od piątku z Odry na terenie woj. zachodniopomorskiego wyłowiono 82 tony śniętych ryb.


Zobacz także: „Być może udało nam się przerwać łańcuch wtórnego zakażenia Odry”

teraz odtwarzane
Wojewoda zachodniopomorski o „przerwanym łańcuchu” wtórnego zakażenia Odry

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej