RAPORT

Tusk kontra Tusk

Palikot z Wojewódzkim łamali prawo? Śpiewak składa zawiadomienie do prokuratury

Janusz Palikot i Jakub Wojewódzki w reklamach alkoholi (fot. tt/Jan Śpiewak)
Janusz Palikot i Jakub Wojewódzki w reklamach alkoholi (fot. tt/Jan Śpiewak)

Aktywista miejski i publicysta Jan Śpiewak poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janusza Palikota i Jakuba Wojewódzkiego. Chodzi o reklamowanie napojów alkoholowych w mediach społecznościowych przez byłego posła i gwiazdora TVN.

Śpiewak o gwieździe stacji TVN: Burdelmama, więzienie za stręczycielstwo i handel ludźmi

„Burdelmama, która odbyła wyrok więzienia za stręczycielstwo i handel ludźmi” – tak o prowadzącej program „Królowe Życia” w stacji TTV należącej do...

zobacz więcej

Jak przypomina Śpiewak, w Polsce na mocy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazana jest reklama alkoholi mocniejszych niż piwo – a i ta możliwość obwarowana jest licznymi zapisami. Ich złamanie jest przestępstwem obarczonym karą nawet do 500 tys. zł. 


„Tymczasem dwie bardzo znane osoby publiczne zrobiły sobie z łamania prawa źródło gigantycznych dochodów. Palikot i Wojewódzki świadomie łamią od miesięcy ustawę o wychowaniu w trzeźwości, reklamując piwo i wódkę własnej produkcji na swoich mediach społecznościowych. Ma to ogromnie demoralizujący wpływ na innych producentów alkoholi i celebrytów, którzy, skuszeni ogromnymi zyskami, również łamią prawo” – wskazuje aktywista.


„Palikot i Wojewódzki łamią ludziom życie”


Jak zaznacza, nie chodzi jednak o samo łamanie prawa; wyjaśnia, że Palikot z Wojewódzkim przede wszystkim „łamią ludziom życie, przedstawiając picie piwa i wódki jako odpowiedź na życiowe problemy, chwilę wytchnienia i relaksu, a nawet źródło szczęścia”.


„Jest to szczególnie niebezpiecznie, gdyż przekaz i produkty tych dwóch patusów są skierowane przede wszystkim do bardzo młodych ludzi” – czytamy we wpisie na Facebooku.


Śpiewak wskazuje przy tym, że problem nie dotyczy tylko wspomnianych byłego posła i celebryty TVN. „Reklamy alkoholi zalewają internet. Odbywa się to przy dotychczasowej bierności organów ścigania. Chcę to zmienić” – zapewnia. Zachęca przy tym swoich odbiorców, by skorzystali z przygotowanego przez niego formularza (dołączonego do wpisu) i sami złożyli zawiadomienia w najbliższej prokuraturze.


Takie zawiadomienie nie sprawia, że będziesz stroną w postępowaniu, ale prokuratura ma obowiązek takie zawiadomienie rozpatrzyć. Im nas więcej tym większa szansa, że zaczną podchodzić do sprawy poważnie” – dodaje.


Zobacz także: Współpracownicy Tuska wśród akcjonariuszy biznesu Palikota i Wojewódzkiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej