RAPORT

Tusk kontra Tusk

Smak zapisany w genach. Badanie ma ogromny potencjał

Badanie może pomóc w walce z otyłością (fot. Pexels)
Badanie może pomóc w walce z otyłością (fot. Pexels)

Od genów zależy, co lubimy jeść. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli warianty genetyczne odpowiadające za smaki – informuje TVP Nauka.

Polscy naukowcy pracują nad roślinami odpornymi na suszę [WIDEO]

zobacz więcej

Zdrowie jest uwarunkowane genetycznie. W wielu sytuacjach to geny są odpowiedzialne za zachorowanie na określone choroby. Teraz okazuje się, że od genów zależą nasze preferencje żywieniowe. Co więcej, określone warianty odpowiadają za zdrowe nawyki – wskazuje TVP Nauka.


Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii przebadali ponad 160 tys. osób oraz blisko 140 rodzajów jedzenia i picia. Odkryto 401 wariantów genetycznych odpowiadających za wybór pożywienia. Wiele z nich wpływało na więcej niż jedną cechę żywieniową, a niektóre tylko określały jeden rodzaj ulubionego pożywienia.


Warianty genetyczne a otyłość


Badano trzy grupy pożywienia wymieniane jako „bardzo smaczne” i jednocześnie najbardziej kaloryczne, „niskokaloryczne” oraz smaki nabyte. Okazało się, że na sięganie po pożywienie uznawane za najbardziej smaczne wpływają te same warianty genetyczne. Te warianty wiążą się również z otyłością i niższą aktywnością fizyczną.


Z kolei na wybór owoców i warzyw wpływają te same warianty genetyczne, które są związane z większą aktywnością fizyczną. Z kolei preferencje żywieniowe skłaniające się w kierunku wybierania nabytych smaków są genetycznie związane ze zdrowszym profilem cholesterolowym oraz większą aktywnością fizyczną, choć także z paleniem papierosów i spożywaniem alkoholu.Badacze byli także zaskoczeni, że istnieją różnice genetyczne między „lubieniem” poszczególnych rodzajów pożywienia z tej samej kategorii. Przykładowo oczekiwali, że warianty genetyczne odpowiedzialne za wybór warzyw będą spójne dla wszystkich warzyw, czyli, że osoby lubiące warzywa będą lubić każdy rodzaj tego pożywienia.


Jest jednak inaczej. Odnaleziono słaby związek między genami a warzywami gotowanymi i surowymi. Z drugiej strony istnieją geny związane z silniejszym smakiem warzyw takich jak szpinak czy szparagi.


Naukowcy przekonują, że lepsze zrozumienie, co leży u podstaw wyborów żywieniowych, pozwoli opracować zdrowsze i bardziej akceptowalne produkty żywnościowe. To może także pomóc poprawić zalecenia dietetyczne i wynaleźć leki wspomagające utratę wagi u osób skrajnie otyłych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej