RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń NATO. Poderwano myśliwce

Ił-76 został przechwycony przez węgierskie Gripeny (fot. Gokhan Balci/Anadolu Agency/Getty Images)
Ił-76 został przechwycony przez węgierskie Gripeny (fot. Gokhan Balci/Anadolu Agency/Getty Images)

Węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky poinformował, że węgierskie myśliwce Gripen przechwyciły w czwartek nad południowym Bałtykiem rosyjskiego IŁa-76. Cztery Gripeny z Węgier pełnią teraz służbę nad Litwą w ramach operacji NATO.

Werbunek w aresztach. Podejrzani i oskarżeni mają walczyć na Ukrainie

W aresztach śledczych w Rosji rozpoczął się werbunek na wojnę na Ukrainie; propozycje wyjazdu otrzymują osoby ze statusem podejrzanych i...

zobacz więcej

Do incydentu doszło w czwartek rano. Węgierski myśliwiec Gripen został poderwany z bazy w Szawlach, gdzie stacjonują żołnierze NATO.


Nad południowym Bałtykiem przelatywał niezidentyfikowany samolot. Szybko udało się ustalić, że jest to rosyjski samolot transportowy IŁ-76. Po odprowadzeniu maszyny zgodnie z międzynarodowymi procedurami węgierski pilot wrócił do bazy, gdzie od końca lipca stacjonują między innymi żołnierze znad Dunaju.


W Szawlach stacjonują cztery węgierskie myśliwce Gripen i 80 żołnierzy – pilotów i obsługi. Od końca lipca przypada im zmiana w misji NATO Baltic Air Policing, mającej na celu ochronę nieba Litwy, Łotwy i Estonii.


Jak napisał w oświadczeniu minister Szalay-Bobrovniczky, był to pierwszy incydent podczas tej zmiany, w którym brały udział węgierskie samoloty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej