RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Być może udało nam się przerwać łańcuch wtórnego zakażenia Odry”

Wojewoda zachodniopomorski poinformował, że prawdopodobnie „łańcuch wtórnego zakażenia rzeki został przerwany”. Od minionego piątku z Odry na terenie woj. zachodniopomorskiego wyłowiono 82 tony śniętych ryb.

Odra. Rybak wskazuje na prawdopodobne przyczyny śnięcia ryb

Rybak z 30-letnim stażem pytany przez reporterkę TVP3 Szczecin o pomór ryb w Odrze uspokaja. – Sytuacja wraca do normy. Ale trzeba jeszcze poczekać...

zobacz więcej

– Być może, jeszcze mówię to warunkowo, udało nam się przerwać ten łańcuch wtórnego zakażania rzeki i tych kolejnych, następujących po sobie niekorzystnych czynników, które powodowały śnięcie ryb – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.


Jak dodał „najpierw ten czynnik, którego nie znamy, który powodował śnięcie ryb na południu, niósł falę w kierunku północnym do naszego województwa; następnie przez masy śniętych ryb, które niosła rzeka i przez ich rozkład w wodzie dochodziło do wtórnego zanieczyszczania, skażania rzeki”.


„Krytyczny nawet czwartek”. Powodem burze


W regionie powstało 26 zapór, znajdują się w 15 miejscach; 37 łodzi z załogami monitoruje kanały Odry w granicach Szczecina. Od piątku z Odry na terenie woj. zachodniopomorskiego wyłowiono 82 tony śniętych ryb.


– Według naszej oceny ichtiologicznej krytyczny może być nawet dzień dzisiejszy, ponieważ spodziewamy się burz. Jutro się okaże, czy spowodowały ubytek tlenu z wody, bo podczas burz mamy ubytek tlenu z wody. To czynnik niesprzyjający dla środowiska ryb – powiedział dyr. Okręgu PZW w Szczecinie Rafał Pender.


Jak dodał „być może jutro martwych ryb po burzy pojawi się więcej”. – Oby tego nie było. Dzisiaj widzimy, że ryb jest mniej niż w dniach poprzednich – dodał.

Wojewoda zachodniopomorski przekazał, że wszystko wskazuje na przedłużenie zakazu korzystania z wód Odry. Rozporządzenie zostało wydane w piątek i obowiązuje do 18 sierpnia. W czwartek około południa ma zapaść decyzja co do czasu i zakresu jego przedłużenia.


Zobacz także: Setki nielegalnych wylotów ścieków do Odry. Szokujące wyniki kontroli

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej