RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rosja się mści. Cyberatak na Estonię za usunięcie sowieckiego pomnika

Czołg został przetransportowany do Estońskiego Muzeum Wojny (fot. Sergei Stepanov/NurPhoto via Getty Images)
Czołg został przetransportowany do Estońskiego Muzeum Wojny (fot. Sergei Stepanov/NurPhoto via Getty Images)

Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 r. – poinformował na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Luukas Ilves. Do ataków przyznała się rosyjska grupa Killnet. Poinformowała, że ich powodem było usunięcie sowieckiego pomnika czołgu T-34 z widoku publicznego w Narwie na północnym wschodzie Estonii.

Hakerzy z Killnet podali w środę w mediach społecznościowych, że zablokowali internetowy dostęp do ponad 200 państwowych i prywatnych instytucji w Estonii, takich jak np. system identyfikacji obywatelskiej online. Killnet przyznali się do podobnego ataku na litewskie strony internetowe w czerwcu.


Jednak wedle Ilvesa estońskie portale, z małymi wyjątkami, były w pełni dostępne przez cały dzień. „Atak przeszedł w dużej mierze niezauważony w Estonii” – napisał wiceminister.


Młodzi Rosjanie protestowali w Moskwie. Przeciw wysyłaniu broni Ukrainie [WIDEO]

Rosyjscy „aktywiści” protestowali przed ambasadami Wielkiej Brytanii i USA w Moskwie przeciwko „zbrodniom na cywilach w Donbasie”. Demonstranci, w...

zobacz więcej

Ilves dodał, że dzięki efektywności estońskich informatyków, którzy odparli ataki, jako krajowy dyrektor do spraw informacji (CIO) „śpi spokojnie”.


We wtorek pomnik sowieckiego czołgu T-34 został usunięty z widoku publicznego w Narwie, zamieszkanej w większości przez ludność rosyjskojęzyczną. Teren wokół pomnika musiała zabezpieczać policja. Czołg został przetransportowany do Estońskiego Muzeum Wojny.


Czytaj także: Rząd Estonii podjął decyzję. Znikną wszystkie sowieckie pomniki


Premier Kaja Kallas przekazała, że sowieckie monumenty stały się źródłem wzrastających napięć w kraju, a „w tych czasach musimy utrzymywać zagrożenie dla porządku publicznego na minimalnym poziomie”.Według estońskiego portalu ERR w kraju znajduje się od 200 do 400 komunistycznych pomników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej